Australia shënon fitore ndaj Zelandës së Re

Një gol i shënuar nga Awer Mabil siguroi që Australia të mundte Zelandën e Re me rezultat 1-0 në lamtumirën e tyre në Kupën e Botës në Brisbane

Awer Mabil

Ndeshja, e cila u zhvillua 11 vjet pas takimit të fundit të dy skuadrave, ishte ndeshja e parë e Australisë që nga kualifikimi për Kupën e Botës dhe e fundit në tokën e tyre në shtëpi përpara turneut në Katar në nëntor. Megjithatë, përveç goditjes së minutës së 33-të të Mabil, ishte aspak një rast i bukur për nikoqirët në një natë të lagësht të së enjtes në stadiumin Suncorp.

Ishte goli i tetë i Mabilit për vendin e tij, por i pari në Australi, pas lëvizjes së tij në skuadrën spanjolle Cádiz.

Awer Mabil

Mbrojtja e Australisë ishte e ngadaltë në pjesën e parë, por nuk u shfrytëzua nga Zelanda e Re. “Ishte zhgënjyese pas rezultatit të Kosta Rikës, ku mendova se ishim të jashtëzakonshëm dhe të humbasim përsëri kur mendova se dominonim për një periudhë të gjata”, tha trajneri i All Whites, Danny Hay për TheGuardian.

Menaxheri i Australisë, Graham Arnold, i cili shijoi paraqitjen e ish-mentorit të tij Guus Hiddink si ndihmës trajneri i tij, bëri pesë ndryshime në skuadrën që filloi kundër Perusë në ndeshjen e tyre kualifikuese për Kupën e Botës. Por nuk kishte eksperimente të mëdha, me shumë nga fytyrat e freskëta në skuadrën prej 31 trupash në pankinë para ri ndeshjes të kësaj të diele në Auckland.

Adam Taggart dhe Ajdin Hrustic zëvendësuan Jamie Maclaren dhe Riley McGree në fillim të pjesës së dytë, ndërsa Leckie dhe Nathaniel Atkinson hynë në vend të Mabil dhe Fran Karacic me 20 minuta lojë. Joel King dhe Connor Metcalfe më pas luajtën minutat e fundit në vend të Jackson Irvine dhe Aziz Behich.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika