Autobusi në Peru bie në humnerë, mbi 20 të vdekur

Mbi 20 persona kanë vdekur, pasi një autobus me 60 pasagjerë ka rënë në një humnerë në veriperëndim të Perus

Foto ilustrim

Të paktën 24 persona kanë vdekur në veri të Perusë, pasi një autobus me 60 pasagjerë u rrëzua në një shkëmb të shtunën, kështu ka njoftuar Policia për mediat lokale.

Agjencia e mbikëqyrjes së transportit të Perusë (Sutran), ka konfirmuar përplasjen në një deklaratë, pa dhënë një numër viktimash ose lëndimesh.

Autobusi, që i takon kompanisë Qorianka Tours, ishte nisur nga kryeqendra Lima dhe destinacion kishte Tumbesin, vend në kufi me Ekuadorin. Për shkaqe ende të paqarta, thuhet se doli nga rruga në afërsi të qytetit Organos, raporton Policia e Perusë.

Sipas agjencisë për mbikëqyrje të transportit, hetimet e hershme treguan se autobusi dukej se kishte një inspektim të përditësuar të sigurisë dhe sigurimin e aksidenteve, raporton Reuters. 

Aksidentet rrugore janë relativisht të zakonshme në Peru, me shumë shoferë që drejtojnë automjete në rrugë të pasigurta dhe pa trajnimin e duhur.

Në vitin 2021, 29 njerëz vdiqën kur një autobus u rrëzua nga një autostradë në malet e Andeve.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika