“AutoVAZ” ndalon prodhimin për pesë ditë

Kompania ruse e veturave "AvtoVAZ" ndalon prodhimin gjatë 16-20 majit sepse sanskionet perëndimore po e bëjnë më të vështirë të funksionojë

“AvtoVAZ” është gati të ndalojë prodhimin e saj për pesë ditë në javën e ardhshme, për shkak të mungesës së komponentëve, ka thënë sindikata “ASM”.

Prodhuesi i mjeteve që kontrollet nga Renault dhe prodhon markat e makinave “Lada” dhe “Renault”, nuk ka pranuar të komentojë. Sindikata “ASM” ka thënë se ndalimi i prodhimit do të jetë në 16-20 maj. Kompania ka thënë se do të vendosë një javë punë katër ditore për tre muaj nga qershori, transmeton “Automotive News”

Kjo do të ndodhë në shenjë sepse sanksionet perëndimore pas operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë po e bëjnë më të vështirë për kompanitë të operojnë.

Ilustrim

Kompania “Renault” ka pezulluar fabrikën e saj në Moskë dhe po shqyrtonte opsionet e saj në lidhje me aksionet e saj në “AvvtoVAZ”

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika