Avokati Bislimi pritet t’i bashkohet ekipit mbrojtës të Thaçit

Avokati Bislimi pas vizitës së tij tek ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në Hagë, ka njoftuar se nëpërmjet zyrës së tij ligjore në Zvicër, do të organizojë ekipin e avokatëve zviceranë për të ndihmuar avokatët mbrojtës të tij

Avokati nga Kosova i cili jeton në Zvicër, Sali Bislimi, të mërkurën, ka njoftuar se e ka vizituar në Hagë, ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se pritet që t’i bashkohet ekipit mbrojtës të ish-presidentit Thaçi, i cili po gjykohet në Hagë për krime lufte.

Avokati ndër të tjera ka treguar se nëpërmjet zyrës së tij ligjore në Zvicër, do të organizojë ekipin e avokatëve zviceranë për të ndihmuar avokatët mbrojtës të Thaçit.

“Sapo dola nga vizita që i bëra presidentit Hashim Thaçi në Hagë. Presidenti Hashim Thaçi pranon në parim propozimin tim që nëpërmjet zyrës sime ligjore First-Consulting.ch të organizoj ekipin e avokatëve zviceranë për të ndihmuar si vlerë të shtuar bashkë me avokatët tjerë që ka”, ka shkruar Bislimi.

Sipas tij, themeluesi i shtetit të Kosovës meriton mbështetje, e që pa dyshim siç thotë ai kjo mbështetje do të gjendet te diaspora shqiptare në Zvicër dhe ajo në Gjermani.

Bislimi tutje ka shkruar se është befasuar kur ka kuptuar se Gjykata e Hagës nuk zbaton të drejtën themelore për të ushtruar lirinë fetare.

“Nuk mbahet në burg presidenti për xhelozi, ne do të bëjmë realitet lirimin e tij”, ka theksuar Bislimi.

Ai postimin e tij e ka përmbyllur “Me presidentin”.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika