Avokati i të akuzuarit për dhunimin e 11 vjeçares: Aktakuza nuk është hedhur poshtë, është kthyer në plotësim

Avokati i Ekrem Rexhepit, i cili akuzohet për dhunimin e 11 vjeçares, ka mohuar që është hedhur poshtë aktakuza ndaj klientit të tij.

Avokati Fitim Limani, ka thënë për Portalin Dukagjini, se aktakuza është kthyer në plotësim dhe se nuk bëhet fjalë për hedhje poshtë të saj.

“Me siguri është bërë ndonjë gabim, e lexoja edhe lajmin aty shkruante se vendimi gjykata e ka marrë me 18 janar, ndërsa ne shqyrtimin fillestar për aktakuzë e kemi marrë me 22 dhjetor, atëherë si ka mundësi me u hudhë aktakuza me 18 janar e me u mbajt shqyrtimi fillestar me 22 dhjetor”, ka thënë ai.

Sipas tij vepra inkriminuese dhe kualifikimi ligjor i veprës nuk përputhen, për këtë arsye gjykata e ka kthyer në plotësim aktakuzën.

“Këtu është e vërtetë që gjyqtari e ka kthy në plotësim aktakuzën për arsye se veprimet inkriminuese dhe kualifikimi ligjor të veprës që e ka bërë prokuroria nuk përputhen dhe për këtë arsye e ka kthyer në plotësim edhe njëherë aktakuzën”, ka thënë ai.

Tutje avokati Limani ka thënë se nuk e ka marrë asnjë vendim për hedhje të aktakuzës sepse sipas tij një gjë e tillë nuk është e vërtetë.

Ai ka thënë se po të ishte e vërtetë, të pandehurit do të liroheshin nga masa e paraburgimit dhe nuk do të qëndronin në burg.

“Sikur te kish hudhë aktakuzën gjyqtari atëherë të pandehurit do të duhej të liroheshin menjëherë nga masa e paraburgimit, mirëpo personat janë në burg edhe i pandehuri që e mbroj është në paraburgim. Ka ndodhë ndonjë lapsuz, apo ndonjë informatë që e kanë marrë privatisht, mirëpo nuk është e vërtetë, ne nuk kemi marrë vendim”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika