Azemi: Njëherë na kanë trajtuar pronarët e kompanive si skllevër, Qeveria po e vazhdon rrugëtimin e tyre

Kryetari Azemi ka thënë se Qeveria Kurti ka shantazhuar punëtorët e sektorit privat në vazhdimësi dhe se e njëjta po vazhdon rrugëtimin e pronarëve të kompanive private, e që sipas tij është të trajtuarit punëtorët e sektorit privat sikur skllevër

Jusuf Azemi, Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat

Kryetar i SPSPK-së, Jusuf Azemi ka thënë se Qeveria e Republikës së Kosovës ka bërë një shkelje kushtetuese pasi nuk përfshiu punëtorët  e sektorit privat në dhënien e 50-eurove shtesë.

Nga 50 euro shtesë në pagë do të ndahen për punëtorët e sektorit publik edhe në muajin janar, ka vendosur Qeveria të mërkurën. Lidhur me këtë, Kryetari Azemi ka thënë se Qeveria Kurti ka shantazhuar punëtorët e sektorit privat në vazhdimësi.

“Ne mendojmë që edhe me vendimin e sotëm që bëri Qeveria e Kosovës ka bërë një shkelje kushtetuese me këtë vendim pse nuk iu ndan edhe punëtorve të sektorit privat të Kosovës… Qeveria e Kosovës bëri shkelje ligjore pasi që ne jemi pothuajse pjesa më e madhe ata të cilët financojmë për buxhetin e Kosovës dhe për atë buxhet, nëse do të ketë ndarje për çfarëdo lloj arsyesh, ne pse duhet të ndahemi? Mendoj se kjo qeveri në vazhdimësi është duke i shantazhuar punëtorët e sektorit privat të Kosovës pasi që ne e kemi thënë dhe po e përsërisim, puntorët e sektorit publik nuk janë në një gjendje për të cilën mund të lavdërohemi por në raport me punëtorët e sektorit privat, janë dyfish apo trefish me paga, edhe me sigurinë, edhe me shëndetin, edhe me orarin e punës edhe me njëfarë forme, me respektimin e ligjit të punës dhe ligjeve të tjera, janë shumë më të favorizuar sesa ne dhe me njëfarë forme po bëhet kjo ndarje”, ka deklaruar ai.

Krahas kësaj, i njëjti ka thënë se një ndarje të tillë nuk e kishte parë që nga vitet e 90-ta dhe se Qeveria po vazhdon atë që bënin pronarët e kompanive.

“Unë ndoshta nuk është e lehtë t’a them por këtë lloj ndarjesh e kemi patur vetëm në vitin 1990-1999. Mos t’i ndahet një punëtori që merr pagë prej 170 eurosh një subvencion prej 50 eurosh dhe t’i ndahet një punëtori që merr pagë 700-800 euro, me të vërtet nuk kam mundur të besoj dhe të besoj se një qeveri e shtetit tonë do e bëjë këtë”, ka deklaruar ai gjersa ka shtuar se “njëherit na kanë trajtuar pronarët e kompanive si skllevër tanimë qeveria e Kosovës është duke e vazhduar rrugëtimin e tyre”.

Azemi ka thënë se do të presë informacione nga shoqatat e tjera lidhur me një organizim të një proteste lidhur me përjashtimin e sektorit privat nga subvencioni prej 50 eurosh.

Lidhur me shtesat, Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se ka qenë premtim i Qeverisë së Republikës së Kosovës, tani në krye me Kurtin, që të paguhet kjo shtesë deri në hyrjen në fuqi të Ligjit të Pagave.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika