Azerbejxhani kundërshton përfshirjen e Francës në bisedime me Armeninë

Udhëheqësi i Azerbajxhanit thotë se Franca nuk mund të marrë pjesë në bisedimet e paqes me Armeninë pasi "ofendoi" Bakun

Presidenti i Azerbejxhanit , Ilham Aliyev

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka thënë se vendi i tij nuk dëshiron që Franca të marrë pjesë në bisedimet e saj të paqes me Armeninë, duke anuluar një takim katërpalësh me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kreun e Këshillit Evropian Charles Michel në Bruksel më 7 dhjetor.

Aliyev tha të premten se Macron kishte “sulmuar” dhe “fyer” Bakun dhe nuk duhet të vepronte si ndërmjetës.

Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit u ndezën në shtator në mosmarrëveshjen e tyre dhjetëvjeçare mbi enklavën e Nagorno-Karabakut – e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por e kontrolluar kryesisht nga armenët etnikë, me mbështetjen e Jerevanit, përcjell Portali Dukagjini.

Secila palë akuzoi tjetrën për shkaktimin e përplasjes së fundit të luftimeve, në të cilën Armenia tha se Azerbajxhani kishte pushtuar vendbanimet brenda kufijve të saj.

Një armëpushim u ra dakord në fund të shtatorit dhe muajin e kaluar në Pragë, të dy vendet ranë dakord të lejonin një mision civil të Bashkimit Evropian që të ngrihej në kufirin e tyre.

Por duke folur të premten, Aliyev akuzoi kryeministrin armen Nikol Pashinyan se po përpiqet të pengojë fazën tjetër të bisedimeve duke këmbëngulur se Franca duhet të jetë ndërmjetëse.

“Macron … sulmoi Azerbajxhanin dhe na akuzoi për atë që nuk kemi bërë,” tha Aliyev, duke folur në anglisht në një konferencë me përfaqësuesit ndërkombëtarë në Baku.

Ai tha se lideri francez kishte miratuar një “pozicion anti-Azerbajxhan” dhe po “fyente” Bakun.

“Është e qartë se në këto rrethana, me këtë qëndrim, Franca nuk mund të jetë pjesë e procesit të paqes midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

“Formati i Pragës”

Ministria e Jashtme e Armenisë tha se dëshironte të ruante “formatin e Pragës” të diskutimeve, ku përfshiheshin Macron dhe Michel.

Një zëdhënës tha se pohimi i Azerbajxhanit se Jerevani po përpiqej të prishte bisedimet e paqes “nuk ka asnjë lidhje me realitetin”, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

Macron ka akuzuar Rusinë për nxitje të tensioneve midis Baku dhe Jerevanit dhe gjithashtu ka pohuar mbështetjen e tij për sovranitetin e Armenisë në bisedat telefonike me Pashinyan.

Armenia tha gjithashtu të premten se Azerbajxhani nuk i ishte përgjigjur ende propozimeve të tij të fundit për një marrëveshje paqeje, të cilën e paraqiti në një takim midis ministrave të jashtëm të tyre në Uashington, DC në fillim të nëntorit.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të premten se Moska – e cila vendosi 5,000 paqeruajtës në rajon në vitin 2020 për të menaxhuar një armëpushim pas një lufte gjashtëjavore – ishte e gatshme të ndihmonte ndërmjetësimin e marrëveshjeve të mëtejshme, por se nuk kishte asnjë plan konkret që udhëheqësit të takoheshin. në Moskë.

Rusia është një aleat zyrtar i Armenisë, por gjithashtu kërkon të mbajë marrëdhënie të mira me Bakun dhe rezistoi thirrjeve për të vendosur forca për të ndihmuar Jerevanin sipas një pakti të ndërsjellë të mbrojtjes pasi luftimet shpërthyen në shtator, raporton Aljazeera.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika