Bad Bunny kryeson nominimet për Latin Grammys 2022

Të nominuarit për çmimet Latine Grammy u zbuluan të martën dhe Bad Bunny ishte ai që e kryesoi këtë listë duke u nominuar edhe për Albumin e Vitit, këtë vit ceremonia e shpërndarjes së çmimeve do të mbahet me 17 nëntor në Las Vegas

Bad Bunny

Reperi dhe këngëtari Puerto Rican fitoi më së shumti nominime nga çdo artist me dhjetë nominime gjithsej, përfshirë albumin e vitit.

Rauw Alejandro dhe Rosalia shënuan tetë nominime. Christina Aguilera, Jorge Drexler pasuan me nga shtatë.

Aguilera për herë të fundit fitoi një çmim Latin Grammy në vitin 2001 për këngën e saj të parë në gjuhën spanjolle, “Mi Reflejo”.

Christina Aguilera, Latin Grammys 2021

Aguilera u kthye në skenën Latine Grammy vitin e kaluar pas dy dekadash për të performuar këngën e saj “Pa’ mis muchachas”, së bashku me Becky G, Nicki Nicole dhe Nathy Peluso.

Nominimet e këtij viti pasqyrojnë diversitetin muzikor në industrinë latine. Edhe pse reggaeton dhe urbani ka dominuar komercialisht dy vitet e fundit dhe do të ketë një prani të qartë në çmime, zhanre të tjera si pop, salsa dhe alternative shihen në kategoritë kryesore.

“Jam shumë i emocionuar kur shoh se këtë vit ka disa nga të nominuarit  që janë gjithashtu shumë të suksesshëm komercialisht. Kjo na bën të jemi shumë të emocionuar që do të kemi një festë të madhe,” tha Manuel Abud, president i Latin Grammy, për CNN.

Manuel Abud, president i Latin Grammy

Latin Grammy do të mbahet më 17 nëntor në Las Vegas.

Lista e nominimeve të kategorive kryesore është kjo:

 Rekordi i vitit

“Pa’ mis muchachas”, Christina Aguilera, Becky G, Nicki Nicole feat. Nathy Peluso

“Castillos de arena”, Pablo Alborán

“Envolver,” Anitta

“Pa’lla me voy,” Marc Anthony

“Ojitos lindos”, Bad Bunny & Bomba Estereo

“Pegao,” Camilo

“Tocarte”, Jorge Drexler & C. Tangana

“Provenza”, Karol G

“Vale la pena”, Juan Luis Guerra

“La fama”, Rosalía & The Weeknd

“Te felicito”, Shakira & Rauw Alejandro

“Baloncito viejo”, Carlos Vives & Camilo

Albumi i vitit

“Aguilera,” Christina Aguilera

“Pa’lla voy,” Marc Anthony

“Un verano sin ti,” Bad Bunny

“Deja,” Bomba Estereo

“Tinta y timempo,” Jorge Drexler

“Ja jo somos los mismo,” Elsa dhe Elmar

“Viajante”, Fonseca

“Motomami (Album dixhital),” Rosalía

“Sanz”, Alejandro Sanz

“Dharma”, Sebastián Yatra

Kënga e vitit

“A veces bien ya veces mal,” feat Ricky Martin. Reik

“Agua”, Daddy Yankee, Rauw Alejandro dhe Nile Rodgers

“Baloncito viejo”, Carlos Vives & Camilo

“Besos en la frente,” Fonseca

“Encontrarme”, Carla Morrison

“Henta, i” Rosalía

“Índigo”, Camilo & Evaluna Montaner

“Pa’ mis muchachas”, Christina Aguilera, Becky G, Nicki Nicole feat. Nathy Peluso

“Provenza”, Karol G

“Tacones rojos”, Sebastián Yatra

“Tocarte”, Jorge Drexler & C. Tangana

Artisti më i mirë i ri

Ángela Álvarez

Sofía Campos

Cande dhe Paulo

Klarisa

Silvana Estrada

Pol Granch

Nabález

Tiare

Vale

Yahritza y su esencia

Nicole Zignago

 

 

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika