Bajrami: Buxheti i pashpenzuar nga qeveria është paaftësi

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke dështuar ta menaxhojë krizën ekonomike si duhet

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për paaftësi në lidhje me menaxhimin e krizës ekonomike.

Ajo ka thënë se “buxheti i pashpenzuar i qeverisë është paaftësi”. Deputetja e LDK-së, e ka kritikuar qeverinë edhe për mënyrën se si i ka shpërndarë pakot ekonomike, të cilat sipas saj, janë bërë pa kriter.

“Nuk ka kurrfarë logjike, nuk ka logjikë që pako të tilla po shpërndahen pa pikë kriteri”, ka thënë ajo.

Tutje, Bajrami ka thënë se partia e saj LDK, ka propozuar që të hiqet akciza dhe TVSH-ja, për disa produkte, por meqenëse, sipas saj, kjo nuk ka ndodhur, duhet të bëhet indeksimi i pagave për shkak të inflacionin të madh.

“Në kohën kur LDK e ka propozuar heqjen e akcizës dhe TVSH-së, nuk e ka kërkuar në të njëjtën kohë indeksimin e pagave. Meqenëse, nuk është hequr akciza dhe TVSH-ja, kërkojmë indeksimin e pagave”, ka thënë ajo.

Bajrami ka theksuar se shpërndarja e 100 eurove për qytetarët ka qenë vendim i gabuar. Sipas saj, më mirë do të kishte qenë që shuma milionëshe të shpërndahej në sektorë që kanë nevojë dhe potencial, siç është ai i IT-së.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika