Banka Botërore ndihmon Ukrainën me 1.5 miliardë dollarë

Banka Botërore ka dhuruar fond shtesë prej 1.5 milardë dollarësh për Ukrainën. Kjo ndihmë konsiderohet si pako mbështeëse prej më shumë se 4 miliardë dollarë

Banka Botërore

Gjatë luftës në Ukrainë shumë shtete i dolën në ndihmë financiare dhe në municion.

Së fundi, Banka Botërore ka aprovuar një financim shtesë për Ukrainën, në vlerë prej 1.5 miliardë dollarë.

Ndihma 1.5 miliardë dollarësh për Ukrainën është pjesë e pakos mbështetëse prej më shumë se 4 miliardë dollarëve.

Kjo pako mbështetëse do ta ndihmonte qeverinë të shpërndajë pagat e punonjësve në institucionet e këtij vendi.

Si garantues për këtë raund të fundit të financimit janë Britania e Madhe, Holanda, Lituania dhe Letonia.

Që prej fillimit të luftës, Ukrainës i janë ofruar më shumë se 4 miliardë dollarësh.

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika