Banorët në Çikatovë të Drenasit protestojnë kundër dhënies së pronave private Ferronikel-it

Të mërkurën e gjashtë prillit, në fshatin Çikatovë të Drenasit ka ndodhur një përleshje fizike për shkak të kontesteve pronësore.

Sipas banorëve, rasti ka ndodhur në lagjen “Morina” ku drejtori i Ferronikelit ka filluar të punojë në tokat e tyre.

Banori Valon Morina, për RTV Dukagjini, ka thënë se drejtori i Ferronikelit ka tentuar të uzurpojë pronat e tyre pa kurrfarë kompensimi.

“Sot drejtori i Ferronikelit, ka tentuar të hyjë me dhunë, duke dashur të hap rryma në tokë tonë, të vijë ta uzurpojë tokën pa kurrfarë kompensimi”, është shprehur ai.

“Ata po thonë se është pronë e tyre, derisa ne kemi dokumentet që pronat janë tona dhe i kanë pasur të parët tonë. Nuk mundem ta marrë me mend se me çfarë vendimi vjen ai në tokë tonë dhe i sulmon qytetarët me kazmë. Njëri prej tyre është marrë me ambulancë, nuk po dihet ende gjendja e saj, derisa 10 qytetarë janë shoqëruar në polici”, shtoi Morina.

Kur pyetet se a është bërë ndonjë ankesë deri më tani, ai e ka pohuar se  lënda për këto prona veçse është në gjykatë.

“Lënda është në gjykatë, është duke u zhvilluar, dhe derisa nuk merret vendim nga gjykata ai nuk ka se cfarë të kërkojë këtu. Ne këtë vend nuk e lëshojmë, i lutemi që mos të vijë më se na merr në qafë djemtë”.

“Do të vazhdojmë me ankesat tona, kërkesat tona”, shtoi ai.

Pas përleshjeve kanë ndërhyrë policia speciale, derisa sipas banorit, në vendin e ngjarjes ende është një patrullë policore për të ruajtur qetësinë.

Policia e Kosovë, Komuna e Drenasit dhe nga kompania Ferronikeli ende nuk kanë prononcuar për këto incidente.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika