Barcelona, vendi që duhet vizituar në sezonin pranveror

Barcelona, Spanje.

Barcelona është një qytet me të cilin pothuajse të gjithë bien në dashuri dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse.

Barcelona është një qytet artistik me arkitekturë unike, peizazhe të gjalla kulturore, akses në mal dhe det, ushqim të shijshëm dhe njerëz të bukur.

Barcelona është qyteti i dytë më i madh pas kryeqytetit Madrid. E vendosur në cepin verilindor të Spanjës, Barcelona është kryeqyteti i Katalonjës, një nga 17 rajonet autonome të Spanjës.

Katalonja është e njohur për kulturën dhe gjuhën e saj unike (ata flasin katalanisht, edhe pse dinë spanjisht) dhe Barcelona është qendra më e rëndësishme e kulturës dhe identitetit katalanas.

Barcelona është jashtëzakonisht e lehtë për t’u arritur pasi është një nga qytetet më të njohura në Spanjë.

Ekziston vetëm një aeroport në Barcelonë (BCN) dhe ai u shërben linjave ajrore ndërkombëtare dhe vendase. Pothuajse të gjitha linjat ajrore buxhetore evropiane që fluturojnë kanë fluturime të shumta ditore direkte për në Barcelonë.

Ka edhe fluturime direkte nga Nju Jorku, Los Angles, Miami, Philly, Atlanta, Doha, Dubai, Tel Aviv, Bogota, Buenos Aires, Seul dhe qytete të tjera të mëdha ndërkombëtare për në Barcelonë.

arcelona është shtëpia e 4 stacioneve të trenit, me Barcelona Sants që është stacioni kryesor hekurudhor. Prandaj udhëtimi me tren për në Barcelonë është i zakonshëm dhe i lehtë.

Nga brenda Spanjës është e shpejtë dhe e lehtë për të udhëtuar në Barcelonë me tren. Ka edhe udhëtime të drejtpërdrejta me tren nga shumë qytete të Francës në Spanjë, të tilla si udhëtimi me tren pa ndalesë 6-7 orë nga Parisi në Barcelonë.

Nëse keni një makinë me qira, atëherë është shumë e lehtë për të shkuar në Barcelonë nëse jeni duke bërë një udhëtim rrugor në Spanjë.

Megjithatë, disa zona të Barcelonës kanë rrugë të ngushta dhe parkimi është mjaft i vështirë, kështu që në përgjithësi do të rekomandoja të merrnit trenin apo edhe autobusin në distanca të gjata për të hyrë në Barcelonë.

Barcelona është një qytet që krenohet me lehtësinë e lëvizjes. Transporti publik është lehtësisht i disponueshëm dhe nuk duhet të shqetësoheni se nuk mund të lëvizni.

Barcelona është e njohur për arkitekturën e saj, shumica e së cilës është projektuar nga arkitektë të famshëm si Antoni Gaudi dhe Jean Nouvel.

Kur bëni një shëtitje nëpër Barcelonë, si Qarku Eixample, Lagjja El Raval dhe Lagjja Gotike dhe padyshim që do të hasni në disa nga ndërtesat më të famshme në Barcelonë.

Ndërtesat e famshme të Gaudi-t, duke përfshirë Palau Güelli , Casa Mila dhe Casa Batllo , karakterizohen nga përdorimi i saj imagjinativ i ngjyrave, kthesave dhe motiveve natyrore.

Përveç veprës së Gaudisë, Barcelona është shtëpia e një pasurie të stileve të tjera arkitekturore, nga gotiku dhe rilindja te modernizmi dhe arti i ri.

Nëse dëshironi të vizitoni ndërtesat e Gaudi-t, sigurohuni që të rezervoni biletat në internet përpara kohe dhe të zgjidhni një sferë kohore.

Të fundit nga rubrika