Bashkëshorti i Nancy Pelosi, në spital me frakturë të kafkës pas sulmit

Gjersa oficerët po bënin një kontroll të mirëqenies rreth orës 2:27 të mëngjesit, ata gjetën një mashkull të rritur duke u përballur me Paul Pelosi dhe një çekiç po kapej nga të dy. Pelosi i është nënshtruar një operacioni dhe pritet që i njëjti të ketë rikuperim të shpejtë

Paul Pelosi me gruan e tij Nancy në një meshë të udhëhequr nga Papa Françesku në Romë, në qershor.

Paul Pelosi i është nënshtruar një operacioni të suksesshëm pasi u sulmua në shtëpinë e tij nga një sulmues me çekiç, të premten.

Paul Pelosi, bashkëshorti i kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi , u shtrua në spital me një frakturë të kafkës të premten pasi u sulmua në shtëpinë e çiftit në Kaliforni me një çekiç nga një sulmues i cili u raportua se kishte bërtitur “Ku është Nancy? Ku është Nancy?”.

Paul Pelosi, 82 vjeç, iu nënshtrua një operacioni për të riparuar një frakturë të kafkës dhe lëndime të tjera serioze të marra gjatë sulmit gjersa pritet të shërohet plotësisht, sipas zëdhënëses së Nancy Pelosi, Drew Hammill.

“Më herët këtë mëngjes, Paul Pelosi u sulmua në shtëpi nga një sulmues i cili veproi me forcë dhe kërcënoi jetën e tij ndërsa kërkonte të shihte folësin”, tha Hammill në një deklaratë të premten pasdite, trasnmeton “The Guardian“.

Policia e San Franciskos tha se Paul Pelosi arriti të telefononte policinë, por nuk raportoi drejtpërdrejt se çfarë po ndodhte. Gjersa oficerët po bënin një kontroll të mirëqenies rreth orës 2:27 të mëngjesit, ata gjetën një mashkull të rritur duke u përballur me Paul Pelosi dhe një çekiç po kapej nga të dy burrat.

“I dyshuari e tërhoqi çekiçin nga Pelosi dhe e sulmoi dhunshëm me të. Oficerët tanë menjëherë u përballën me të dyshuarin, e çarmatosën dhe e morën në paraburgim”, tha Bill Scott, shefi i departamentit të policisë së San Franciskos.

Scott e quajti të dyshuarin David DePape, 42 vjeç dhe tha se ai hyri nga një derë e pasme. Akuzat do të ngrihen në burgun e qarkut të San Franciskos, duke përfshirë tentativën për vrasje, sulmin me armë vdekjeprurëse, abuzimin me të moshuarit, vjedhjet dhe krimet e tjera. DePape qëndroi në spital të premten në mbrëmje, por shefi nuk e bëri të ditur gjendjen e tij.

Është raportuar nga CNN se i dyshuari synonte ta lidhë viktimën “derisa Nancy të kthehej në shtëpi” dhe se ai kishte postuar në internet teori të së djathtës dhe njëherësh, teori konspirative, duke përfshirë përmbajtjen që promovonte gënjeshtrën se Donald Trump ishte privuar nga fitorja në zgjedhjet e 2020 për shkak të votuesve.

Në një deklaratë për CNN, një i njohur i DePape tha se ai dukej se ishte “jashtë kontaktit me realitetin”. Dy nga të afërmit e të dyshuarit i thanë gjithashtu rrjetit se DePape, i rritur në British Columbia, Kanada, ishte i ndarë nga familja e tij.

Përveç postimeve të shumta konspirative në llogarinë e tij në Facebook, të cilat u rishikuan nga CNN dhe më vonë u hoqën nga Meta të premten, DePape besohet të ketë menaxhuar gjithashtu një blog në të cilin ai postonte rregullisht sfilata në lidhje me “klasën sunduese”. Blogu, të cilin San Francisco Chronicle e rishikoi dhe më vonë u hoq, kishte një banderolë që thoshte “Mirë se erdhe në Ferrin e Censurës”, së bashku me postime të shumta konspirative rreth qeverisë, mediave dhe kompanive të teknologjisë.

Lidhur me sulmin ndaj Paul Pelosi reagoi edhe Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i cili e quajti sulmin ndaj tij si “të neveritshëm”.

“Mjaft është mjaft është mjaft,” u tha Biden mbështetësve në një mbledhje fondesh të partisë Demokratike në Filadelfia të premten. “Çdo person me ndërgjegje të mirë duhet të ngrihet qartë dhe pa mëdyshje kundër dhunës në politikën tonë, pavarësisht se cila është politika juaj. Demokracia është fjalë për fjalë, jo figurativisht, në fletën e votimit këtë vit,” tha Biden, i cili paralajmëroi për rreziqet e ekstremizmit në një fjalim të pasionuar në Filadelfia muajin e kaluar.

Presidenti tha se raportet treguan se sulmi ndaj Paul Pelosit kishte për qëllim Nancy Pelosi dhe vuri në dukje se sulmuesi i dyshuar përdori të njëjtën thirrje, “Ku është Nancy?”, dëgjuar nga mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump kur sulmuan Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021.

Shqetësimet janë rritur, veçanërisht që nga kryengritja e mbështetësve ekstremistë të Donald Trump, me qëllim të përmbysjes së humbjes së tij ndaj Joe Biden, për një epokë të re kërcënimesh të dhunshme kundër ligjvënësve amerikanë dhe familjeve, stafit të tyre. Pamjet e publikuara së fundmi treguan se si Nancy Pelosi mori përgjegjësinë gjatë trazirave, ndërsa ajo dhe zyrtarë të tjerë ishin strehuar nga dhuna. Një burrë që kishte kapur podiumin e folësit gjatë kryengritjes është dënuar që atëherë me burg.

Në korrik, anëtarëve të Kongresit iu dhanë 10,000 dollarë secili për të përmirësuar sigurinë në shtëpitë e tyre përballë kërcënimeve në rritje. Disa kanë kërkuar edhe më shumë mbrojtje, duke treguar njerëzit që kthehen në shtëpitë e tyre dhe një sasi në rritje të komunikimeve kërcënuese.

Udhëheqësit politikë të të dy partive denoncuan sulmin, i cili ndodhi në ditët e fundit të zgjedhjeve të ashpra mes mandatit. Biden i telefonoi Nancy Pelosit të premten në mëngjes dhe Shtëpia e Bardhë tha se ai ishte “shumë i kënaqur që pritet një rikuperim i plotë”.

Paul Pelosi është një biznesmen që drejton firmën e tij të investimeve në pasuri të paluajtshme dhe kapitale sipërmarrëse, “Financial Leasing Services”, me qendër në San Francisko. Ai u takua me Nancy D’Alesandro kur të dy ishin studentë në Uashington DC dhe u martuan në vitin 1963. Ata kanë pesë fëmijë dhe shumë nipër e mbesa.

Nancy Pelosi ka pasur dy poste si kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, nga viti 2007 deri në 2011 dhe që nga janari i vitit 2019. Ajo përfaqëson distriktin e 12-të të Kongresit të Kalifornisë.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika