Bashkimi Evropian ndalon tregtinë e armëve me Rusinë

Bashkimi Evropian, në kuadër të pakos së re të sanksioneve kundër Kremlinit, ka ndaluar tregtinë e armëve me Rusinë.

Kievi, që nga 24 shkurti, dita e pushtimit të Ukrainës nga Rusia, ka kërkuar nga vendet anëtare të BE-së të ndalojnë çdo bashkëpunim me Rusinë. Vendimi që Bashkimi Evropian të ndalojë tregtinë e armëve me Rusinë u mor pas gjashtë javëve të pushtimit rus të Ukrainës.

Pamje të luftës në Ukrainë

Financimi i aktiviteteve ushtarake me Rusinë është ndaluar përmes garancive, huave, sigurimit dhe granteve.

Ndërsa, ndalesa e importimit dhe eksportimit të armëve përfshinë municionin, dërgesat indirekte apo të drejtëpërdrejta, pajisje të mjeteve ushtarake dhe importimin e shitjen e armëve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika