BBC: Një pilot rus tentoi ta rrëzojë një avion britanik vitin e kaluar

Një pilot rus raportohet nga BBC se ka gjuajtur qëllimisht me raketa një avion mbikëqyrës të Forcave Ajrore Mbretërore në hapësirën ndërkombëtare mbi Detin e Zi vitin e kaluar

Një SU-27 rus, si në foto, lëshoi ​​një raketë pranë aeroplanit RAF, BBC.

Një pilot rus u akuzua se ka gjuajtur qëllimshëm me raketa në drejtim të një avioni vëzhgues të Forcës Ajrore Mbretërore në hapësirën ndërkombëtare mbi Detin e Zi në shtatorin e vitit të kaluar, sipas raportit të publikuar nga BBC të enjten.

Rusia paraqiti një shpjegim zyrtar për incidentin, duke pretenduar se ai ndodhi si pasojë e një “keqfunksionimi teknik” në avionin e saj.

Raporti i BBC përcolli se, sipas komunikimeve të regjistruara midis pilotëve rusë, piloti i aeroplanit luftarak rus Su-27 kishte dërguar një raketa drejt një avioni të paemëruar britanik. Ky veprim erdhi pas një urdhëri të paqartë të dhënë nga një stacion tokësor rus. Bashkëpiloti i pilotit rus tentoi të ndalonte këtë veprim, por ai nuk ishte i suksesshëm.

Avioni britanik është i pajisur me sensorë që monitorojnë komunikimet në hapësirën ajrore, duke lejuar ekuipazhin britanik të dëgjojë incidentin.

Ministri i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe në atë kohë, Ben Wallace, ka njoftuar mbi incidentin para ligjvënësve britanikë në tetor të vitit të kaluar. Ai tha se një avion luftarak rus “lëshoi një raketë në afërsi të një avioni britanik” dhe kishte kërkuar shpjegime nga ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu.

Rusia ka thënë se incidenti ishte rezultat i një “keqfunksionimi teknik” në avionin e tyre, dhe se nuk kishte qëllim të qëllimshëm përshkallëzim.

Në deklaratën e tij, zëdhënësi i kryeministrit të Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, theksoi se kryeministri është i bindur se Ministri i Mbrojtjes, Ben Wallace, nuk ka dezinformuar ligjvënësit me deklaratën e tij. Ai shtoi se ka kufizime të dhënash operacionale që mund të publikohen për arsye sigurie.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe gjithashtu shtoi se synimi i tyre është të mbrojë sigurinë e operacioneve të tyre, të shmangin eskalimin e panevojshëm të tensioneve dhe të informojnë publikun dhe komunitetin ndërkombëtar mbi ngjarjet, duke e konsideruar incidentin si një paralajmërim për pasojat e mundshme të krizës në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika