BE do të mbajë samit të jashtëzakonshëm për Ukrainën

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE), do të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm që parashihet të jetë në fund të majit, ku do të diskutohet për luftën në Ukrainë dhe gjithashtu për çështjen e energjisë elektrike, ka njoftuar të premten kreu i Këshillit Evropian, përcjellë AA.

“Një Këshill i veçantë Evropian do të mbahet më 30 dhe 31 maj. Në rendin e ditës të  veçuara janë mbrojtja, energjia dhe Ukraina”, ka shkruar në Twitter Charles Michel, i cili kryeson ribashkimet e liderëve të BE-së.

Charles Michel, president i Këshillit Evropian

Dikutimet pritet të jenë të vështira pasi rritja e çmimeve të energjisë, është e përkeqësuar nga lufta Rusi-Ukrainë, kjo situatë i ndan shumë vendet anëtare të BE-së.

10 ditë pasi Rusia nisi një ushtri Ukrainë, (foto AFP)

Në mbledhjen e fundit të muajit mars, udhëheqësit nuk kanë qenë në gjendje të binin dakord se si të trajtonin faturat që janë në rritje për shkak të pikëpamjeve të ndryshme për ndërhyrjen në tregun e energjisë.

Disa vende të BE-së, duke përfshirë Gjermaninë dhe Hungarinë, gjithashtu hezitojnë të vendosin një ndalim për importet ruse të energjisë.

Sulmi i Rusisë ndaj furnizimeve të Ukrainës me energji elektrike

BE-ja ka ndarë rreth 1.09 miliardë dollarë për mbështetje ushtarake dhe 500 milionë euro për ndihmë humanitare për ukrainasit, po ashtu ka vendosur pesë grupe sanksionesh ndaj Moskës që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Masat kufizuese  kanë pasë në shënjestër 1002 individë dhe 32 entitete në total, duke përfshirë Presidentin rus Vladimir Putin, Ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov, oligarkët dhe oficerët ushtarakë.

BE-ja ka ndaluar gjithashtu importet e qymyrit dhe eksportet e mallrave luksoze në Rusi, si dhe ka bërë ndalimin e bankave ruse dhe bjelloruse që të mos operojnë në sistemin bankar ndërkombëtar “Shoqëria për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar” (SWIFT).

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika