BE finalizon projektligjin për të luftuar dezinformatat në internet

Negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar një marrëveshje, e cila i detyron platformat sociale të mos shpërndajnë dezinformata dhe përmbajtje të dëmshme

Të shtunën e 23 prillit, negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian(BE) kanë arritur një marrëveshje, e cila i detyron platformat sociale si Facebook, Twitter dhe Google që të menaxhojnë gjuhën e urrejtjes dhe të bëjnë shmangien e dezinformatave.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përmes një postimi në Twitter e ka përshkruar marrëveshjen si “historike”, e cila do të ketë shtrirje përtej Evropës.

“Rregullat e reja do të mbrojnë përdoruesit online, do të sigurojnë liri të shprehjes dhe mundësi për bizneset”, ka shkruar von der Leyen.

“Çka është joligjore jashtë internetit do të jetë joligjore edhe në botën virtuale në Bashkimin Evropian”, ka thënë ajo.

Ajo e ka përmbyllur këtë postim me këtë fjali “Një sinjal i fuqishëm për njerëzit, bizneset dhe shtetet në gjithë botën”.

Hewlett Foundation announces $10 million commitment to support research on U.S. democracy's digital disinformation problem

Kjo marrëveshje përbën hapin më të madh të bllokut evropian në këtë fushë në 20 vjetët e fundit. Kjo ujdi nënkupton që kompanitë duhet t’iu shmangen përmbajtjeve të dëmshme, siç është dezinformimi për Coronavirusin, si dhe duhet të prezantojnë protokolle për të bllokuar përhapjen e materialeve të rrezikshme gjatë krizave sikurse në kohën e pandemisë.

Parlamenti Evropian dhe vendet anëtare të BE-së tani duhet të miratojnë legjislacionin e ri, para se të nisë periudha tranzitore 15 mujorëshe, e cila i hap rrugën zbatimit të kësaj marrëveshjeje.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika