BE-ja i njeh certifikatat e COVID-19 që i lëshon Kosova

Bashkimi Evropian ka pranuar certifikatat e vaksinimit, testit dhe shërimit të COVID-19 të lëshuara nga autoritetet e Kosovës

Ilustrim

Bashkimi Evropian ka njoftuar se nga dita e enjte do të pranojë certifikatat e vaksinimit, testimit dhe të shërimit, të cilat lëshohen nga autoritetet e Kosovës për COVID-19.

Zyra e BE-së ka shtuar se ky vendim vlen për të gjitha certifikatat e lëshuara nga Kosova që janë në përputhje me rregulloren e BE-së.

“Nga sot, BE-ja do të fillojë të pranojë certifikatat e vaksinimit, testit dhe shërimit të COVID-19 të lëshuara nga Kosova. Kjo vlen për të gjitha certifikatat e lëshuara në përputhje me rregulloren e BE-së 2021/953 të Parlamentit Evropian dhe Këshillit. BE-ja ka financuar zhvillimin e tyre”, thuhet në njoftim.

Në Kosovë ditëve të fundit është rritur numri i rasteve me COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, të enjten e 30 qershorit, ka raportuar 149 raste pozitive prej 786 mostrave të marra nga Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (ShSKUK).

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika