BE-ja ultimatum kamionëve nga Rusia e Bjellorusia për të lëshuar vendin

Ultimatumi i BE-së para vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë, ka shkaktuar kolona të gjata të kamionëve në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë

Bashkimi Evropian (BE) i ka dhënë ultimatum kamionëve nga Rusia dhe Bjellorusia të cilët gjenden brenda territorit, që të lëshojnë vendin para se të vihen sanksionet e reja. Si rezultat i kësaj gjendjeje, është krijuar një kolonë e gjatë kamionësh në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusi.

Sipas mediave, brenda BE-së, kolona ka arritur deri në 80 km, ndërsa koha e pritjes në kufi thuhet se është deri në 33 orë.

Nga sanksionet e reja thuhet se do të shpëtojnë vetëm kamionët që transportojnë ilaçe, postë ose produkte nafte, madje thuhet se për ta lejohet edhe hyrja edhe dalja nga BE.

Sanksionet e BE-së janë pjesë e luftës ekonomike të vendeve kundër agresionit rus në Ukrainë.

Nga afati i caktuar për largim, ka frikë te shoferët e kamionëve se nuk do të arrijnë të dalin nga BE para afatit të caktuar.

ilustrimi

Ende mbetet e paqartë se çfarë do të ndodhë me mijëra kamionë që nuk do të arrijnë ta kalojnë kufirin, ndërsa, një ndër mundësit, thuhet se mund të jetë sekuestrimi i kamionëve nga autoritetet e BE-së.

Sipas një zyrtari polak, kjo mund të çojë në reciprocitet, dhe një veprim i tillë do të rrezikonte që të ndërmerreshin masa të ngjashme kundër kamionëve polakë dhe vendeve të tjera të BE-së që përdorin territorin e Rusisë dhe Bjellorusisë gjatë kthimit për në shtëpi.

Përveç Rusisë, është sanksionuar dhe aleati kryesor i saj Bjellorusia.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika