BE-ja vërejtje Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi që nuk i kanë vënë viza Kosovës, reagon ambasador i Kosovës në Bruksel

Pas konkludimit të Komisionit Evropian, se Maqedonia e Veriut dhe Mali i ZI nuk zbatuar politikat e Bashkimit Evropian duke ia lejuar hyrjen qytetarëve të Kosovës, ka reaguar ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, duke e cilësuar si të papranueshme dhe shqetësuese

Ambasadori i Kosovës në Belgjikë, Agron Bajrami

Ambasador i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, ka reaguar në lidhje më vërejtjet që Komisioni Evropian ia ka adresuar Maqedonisë së Veriut dhe Mali të Zi për vendvendosjen e vizave për kosovarët.

BE-ja vërejtje Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi që nuk i kanë vënë viza Kosovës

Sipas Bajramit ky konkludim i komisionit Evropian e Komisionit Evropian është shqetësuese dhe e papranueshme, pasi Kosovës për vite me radhë i është refuzuar lëvizja e lirë në zonën Schengen.

“Absolutisht e papranueshme që Komisioni Evropian liston Kosovën si një nga vendet e treta, duke kërkuar nga Malin i Zi dhe Maqedonia e Veriut të prezantojë viza për Kosovën”, ka shkruar Bajrami në Twitter.

E sipas tij e gjithë kjo është dyfishtë më shqetësuese dhe e papranueshme pasi e gjithë kjo vjen pas marrëveshjeve të Procesit të Berlinit.

“Veçanërisht shqetësuese pasi Kosovës me vite iu mohua padrejtësisht. Dyfish, pasi e gjithë kjo vjen pas marrëveshjeve të Procesit të Berlinit”, ka shkruar Bajrami.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika