BE reagon pas dënimit të ri me burgim ndaj Aung San Suu Kyi-së, Borrell e quan vendim të padrejtë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e ka konsideruar dënimin ndaj politikanes 77-vjeçare si të padrejtë dhe ka bërë thirrje për respektim të “dëshirës së popullit”

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, teksa e ka dënuar vendimin e gjykatës së Mianmarit (Burmas), për të ndëshkuar ish-lideren, Aung Saan Suu Kyi me gjashtë vjet shtesë burgim, nën akuzat për korrupsion, e ka konsideruar vendim të padrejtë.

Ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, ka bërë thirrje për respektim të “dëshirës së popullit”.

“E dënoj vendimin e padrejtë ndaj Aung San Suu Kyi-së për gjashtë vjet shtesë burgim dhe i bëj thirrje regjimit të Mianmarit që menjëherë dhe pakushte ta lirojë atë, të gjithë të burgosurit tjerë politikë, si dhe të respektohet dëshira e popullit”, ka shkruar Borrell.

Suu Kyi, është dënuar me 11 vjet burgim për shkak të akuzave tjera që rëndojnë mbi të, prej kur ushtria e ka rrëzuar nga pushteti përmes një puçi në shkurt të vitit 2021.

Ushtria pretendon se zgjedhjet që i ka fituar Suu Kyi kanë qenë të manipuluara.

Ajo është dënuar për posedim ilegal dhe importim të radio-lidhjeve si dhe shkelje të rregullave për luftim të pandemisë së Coronavirusit.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika