Bearman dëshiron të përmbushë një “ëndërr fëmijërie”, të fitojë një vend në Formula 1

Oliver Bearman dëshiron të përmbushë një “ëndërr fëmijërie” duke fituar një vend në Formula 1 vitin e ardhshëm, pasi bëri debutimin e tij në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite.

18-vjeçari u bë britaniku më i ri që nisi një çmim të madh kur u thirr nga Ferrari për të zëvendësuar Carlos Sainz, i cili kishte apendiksit.

Bearman përfundoi përpara shtatë herë kampionit botëror Lewis Hamilton.

“Duke marrë një shije të kësaj bote të mahnitshme… Unë e di se çfarë po humbas atje lart në F1,” tha Bearman.

Shoku i skuadrës së Ferrarit, Charles Leclerc tha se “është vetëm çështje kohe përpara se ai të jetë në F1”, ndërsa kampioni britanik i botës 1996 Damon Hill shkroi në X: “Ylli ka lindur tani!”

I pyetur nëse ai mund të jetë i rregullt në ‘grid’ (në pistë) sa më shpejt që në vitin 2025, Bearman tha për BBC East: “Unë mendoj se po. Varet nga mënyra se si do të vazhdoj.

“Kjo është një ëndërr fëmijërie që do të doja ta realizoja. Më duhet të vazhdoj të shtyj në F2 për t’u siguruar që mund të marr atë vend F1 – ky është qëllimi im kryesor për këtë vit.

“Më duhet të vazhdoj punën e mirë dhe të mos lejoj asnjë nga këto të më shqetësojë sepse je po aq i mirë sa gara jote e fundit”.

Bearman i lindur në Chelmsford ka qenë anëtar i akademisë së shoferëve të Ferrarit që nga viti 2021, por Hamilton do t’i bashkohet Leclerc në Ferrari sezonin e ardhshëm.

Pas një fundjave të “vorbullës” në Jeddah, Bearman dëshiron të garojë për Ferrarin në baza të përhershme.

“Ky është viti im i tretë që jetoj në Itali. “Ishte një perspektivë shumë e frikshme. Fillova në moshën 15, 16 vjeç dhe jetoja këtu vetëm, por tani kam fituar shumë liri dhe miq.

“Sidomos pas kësaj gare, duket se i njoh të gjithë në fabrikë. Të gjithë më kanë uruar, që është një ndjenjë vërtet e veçantë dhe ndihem i motivuar edhe nga kjo. Është e mrekullueshme të kesh njohje.

“Thjesht të bën të duash të vazhdosh të shtysh dhe do të ishte e mrekullueshme të garosh këtu me kohë të plotë një ditë”./BBC

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika