Begaj: Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut shënjoi historinë

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut, dokumenti themelor që ka shënjuar historinë e të drejtave të njeriut, përkon sot me 75-vjetorin e krijimit, thotë presidenti Bajram Begaj

Presidenti i Shqipërise, Bajram Begaj

Në Ditën e të drejtave të Njeriut, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka kujtuar 75-vjetorin e Deklaratës Universale.

Për të njëjtën Begaj thotë se shënjoi historinë.

“Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut, dokumenti themelor që ka shënjuar historinë e të drejtave të njeriut, përkon sot me 75-vjetorin e krijimit”, shkroi ai në Facebook.

Presidenti Begaj theksoi se deklarata e të Drejtave të Njeriut është ideali i përbashkët, për të cilin luftojnë ta arrijnë të gjithë popujt dhe kombet, që në mënyrë të sigurt çdo individ të gëzojë i barabartë dhe pa diskriminim liritë dhe të drejtat themelore njerëzore.

“Është një përkim i bukur që në 75-vjetorin e saj, Shqipëria u zgjodh për herë të dytë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB. Institucionet tona do të vijojnë të mbrojnë dhe promovojnë të Drejtat e Njeriut për një botë me liri, drejtësi e barazi për të gjithë”, shtoi më tej ai.

May be an image of map and text

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika