Begaj i kërkon presidentes së Moldavisë ta njohë Kosovën

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, në një takim me presidenten e Moldavisë, Maia Sandu, ka kërkuar njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe mbështetjen për anëtarësimet ndërkombëtare

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, të dielën ka zhvilluar një takim me presidenten e Moldavisë, Maia Sandu.

Në një postim në platformën X, Begaj ka bërë të ditur se ka kërkuar nga homologia e tij Sandu që Moldavia ta njoh pavarësinë e Kosovës.

Ai gjithashtu i ka kërkuar mbështetje për anëtarësimet e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Presidenti shqiptar mes tjerash ka shprehur mirënjohjen për kontributet e Moldavisë në KFOR.

“Gjatë takimit tim me Presidenten Maia Sandu, rikonfirmova mbështetjen e Shqipërisë për rrugën e Bashkimit Evropian të Moldavisë.U bëra thirrje për rishikim të njohjes së Kosovës dhe për mbështetje për anëtarësimet e saj ndërkombëtare. Jam mirënjohës për kontributet e Moldavisë në KFOR”, ka shkruar Begaj në “X”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika