Begaj: Mbështesim dialogun me Serbinë, por me shumë kujdes ndaj integritetit të Kosovës

"Shqipëria do të jetë e ndjeshme, por e matur, në mbështetje të dialogut, por shumë e kujdesshme ndaj integritetit të shtetit kosovar”, kështu ka deklaruar presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, në kuadër të pritjes tradicionale të përfaqësuesve të Trupit Diplomatik në Shqipëri, të mërkurën ka shprehur mbështetjen për dialogun Kosovë-Serbi, duke thënë se nuk ka harruar kush është agresori dhe kë ka agresuar.

“Ne mbështesim fort dialogun Kosovë-Serbi, por nuk kemi harruar kush është agresori dhe kë ka agresuar”, ka deklaruar Begaj.

Sipas Begajt, është e udhës për Qeverinë që e ka përgjegjësinë historike të kërkojë ndjesën e agresionit dhe të jetë e para në tryezën e dialogut.

“Shqipëria do të jetë e ndjeshme, por e matur, në mbështetje të dialogut, por shumë e kujdesshme ndaj integritetit të shtetit kosovar”, ka vijuar ai.

Ndër të tjera, Begaj në këtë ceremoni ka ritheksuar qëndrimin se Shqipëria mbetet vendosmërisht në krah të ukrainasve e aktivisht pjesë e bashkëpunëtore e aleancës euroatlantike.

“Duke folur në emër të qytetarëve të vendit, si President i Republikës shpreha bindjen kombëtare në paqe, dialog, demokraci, shtetin e së drejtës e vlerat ballkanike dhe evropiane. Në këtë kuptim, shqiptarët do të mbeten faktor paqeje në Ballkan dhe promovues të imazhit të një Ballkani pasional, por jo konfliktual”.

I pari i Shqipërisë ka ftuar përfaqësuesit e trupit diplomatik që të jenë bashkudhëtarë në ndërtimin e një bote pa paragjykime, duke uruar që në vitin 2023 politika e jashtme të jetë rezultat i një ndërgjegjeje rajonale dhe globale.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika