Begaj të hënën në Kosovë, vizita e parë jashtë Shqipërisë si president

Kjo do të jetë vizita e parë zyrtare pas marrjes së mandatit si president i Shqipërisë. Begaj do të pritet në Kosovë me ceremonitë më të larta shtetërore

Bajram Begaj, President i Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, të hënën e 15 gushtit do të vijë në Kosovë për vizitë me ftesë të presidentes, Vjosa Osmani.

Kjo do të jetë vizita e parë zyrtare pas marrjes së mandatit si president i Shqipërisë.

Osmani, do të presë presidentin Begaj, me ceremonitë më të larta shtetërore.

Pas ceremonisë së pritjes, është planifikuar të zvillohet një takim mes dy krerëve të shteteve.

Pas përfundimit të takimit presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj do të kenë deklaratë të përbashkët për media.

Ndryshe Begaj, është presidenti i 8-të i Republikës së Shqipërisë.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika