Belgjika paralajmërohet për një sulm terrorist

Në rrjetet sociale kanë qarkulluar informacione të paverifikuara për një sulm të mundshëm terrorist në linjat 2 dhe 6 të metrosë së Brukselit, që duhet të ndodhë të mërkurën.

Siç shkruan Brussels Times, Qendra Kombëtare Belge e Krizave ka konfirmuar se kërcënimi çoi në kujdes të shtuar, por megjithatë deklaroi se “elementë të ndryshëm tregojnë se nuk ka gjasa për ndonjë sulm”.

Kërcënimet janë dërguar në dy E-mail dërguar Komisionit Evropian më 16 shkurt dhe 3 mars.

Autori i mesazhit, të shkruar në rusisht, ka thënë se “në dritën e politikës së vazhdueshme agresive të BE-së, po paralajmërohen për sulme të mëdha terroriste në territorin e BE-së”.

Qendra Kombëtare e Krizave të Belgjikës më pas konfirmoi se përmbajtja e emailit ishte shqyrtuar nga autoritete të ndryshme, duke arritur në përfundimin se një sulm i mundshëm nuk kishte gjasa.

Policia belge kontrolloi vendet e synuara dhe nuk zbuloi asnjë kërcënim.

Madje, janë shtuar edhe patrullat e policisë.

Sistemi i transportit publik në kryeqytetin belg ishte tashmë objektiv i një sulmi në vitin 2016, kur një sulmues vetëvrasës la të vdekur 20 persona.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika