Bellopoja nën ujë, banorët thonë se nuk mund t’i mbjellin tokat

Shiu që po bije ditëve të fundit në Kosovë, ka prekur Komunën e Podujevës. Në këtë komunë tokat tashmë janë të mbuluara nga uji. Në një fshatë të kësaj komune, ankohen se shkaku I vërshimeve tokat nuk mund ti punojnë në këtë fillim të pranverës derisa thonë se dëmet janë të mëdha

Është koha e të mbjellurave,  por këtë herë ky zakon do të ketë vonesa për banorët e fshatit Bellopojë nga komuna e Podujevës.

Tokat që i kishin bërë gati për të hedhur farën në to, nga mbrëmja e 11 marsit janë të mbushura me ujë si pasojë e reshjeve të shiut, derisa kjo pamje të jep përshtypjen e një liqeni.

Ramiz Mustafa thotë se jeton me të ardhurat që siguron nga bujqësia, por i zhgënjyer shfaq frikën se i gjithë mundi do t’i shkoj dëm.

“Mrena muajit duhet të fillojë mbjellja por tash nuk mujmë shkaku i dëmeve që janë bërë pasi krejt arat janë në ujë. Komuna para 5 viteve e ka nis me zgjeru reken po kurgja, uji nuk po ndalët dhe pastaj po i merr arat. Ne jetojmë prej bujqësisë dhe këtë vit jemi në humbje. Është kalb gruni, janë prish tokat prej ujit”, ka deklaruar Ramiz Mustafa – Banor i fshatit Bellopojë.

Të mbushur të tërë token më ujë, e ka edhe Sylejman Matarova.

Reshjet e natës së mbrëmshme nuk janë të vetmet që në këtë pjesë shkaktuan dëme në bujqësi.

Një situatë e ngjashme ishte edhe në mesin e janarit. Madje dëmi që u shkaktua në atëherë nuk është kompensuar ende për banorët e këtij fshati.

E, i tërë problemi sipas tyre, vjen si pasojë nga mos zgjerimi i përroskës së fshatit.

“I ka marrë arat, grunin, miseri na kemi pas më mbjell por tash krejt tokat janë në ujë dhe nuk përdoren. Kemi pas më mbjell misër e kompira por tash nuk mujmë më mbjellë. Reken nuk e kanë pastruar dhe po i merr arat. Komuna nuk vjen me pa, na jemi dëmtu edhe gjatë janarit por nuk u ardhur askush me pa ose me na ndihmuar”, ka thënë Sylejman Matarova – Banor i fshatit Bellopojë.

Nga reshjet e shiut ditëve të fundit, dëmet më të mëdha në Komunën e  Podujevës janë bërë në sektorin e  bujqësisë.

“Reshjet e shiut ditëve të fundit në Komunën e Podujevës kanë vërshuar toka bujqësore dhe kanë vështirësuar qarkullimin në komunikacion, por jo edhe shtëpi banimi. Situata momentalisht është plotësisht nën kontroll, ndërsa në rast të përkeqësimit të kësaj gjendje përmes ekipeve emergjente jemi të gatshëm për intervenim aty ku ka nevojë”, ka theksuar Fatri Zhitia, Komuna e Podujevës.

Podujeva është një nga komunat që kanë pësuar më së shumti dëme gjatë muajve të fundit nga vërshimet.

Vlera e dëmeve në këtë komunë ka shkuar mbi 3 milionë euro.

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika