Berisha i kërkon Alibeajt dorëzimin e postit të kryetarit të Grupit Parlamentar të PD–së

Të martën e 12 prillit, drejtuesi i komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka thirrur mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë.

Edhe pse, ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha nuk është më pjesë e këtij grupi, ai morri pjesë në takim.

Sali Berisha, ish – kryeministër i Shqipërisë

Gjatë takimit, ai ka kërkuar dorëheqjen e Enkelejd Alibeajt nga posti i kryetarit të Grupit Parlamentar të PD-së.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Alibeajt, i cili është kundërpërgjigjur duke thënë se Berisha ka pushtuar selinë blu dhe se vendimi i Gjykatës për Kuvendin e Komisionit të Rithemelimit ishte një ‘’farsë’’.

Berisha iu është drejtuar Alibeajt duke thënë se ky i fundit punon për Bashën dhe Ramën, ‘’kundër PD-së’’.

“Përbashkimi i PD-së ka pasur vështirësi, por ekziston një vullnet i gjerë si në bazë të deputetëve për të zhbërë një periudhe të shkurtër përçarje. Duheshin bërë hapa në këtë drejtim. Por një njeri dha dorëheqjen, iku, dhe pasoi një zinxhir ngjarjesh”, ka deklaruar Berisha.

Sipas tij, Alibeaj pa asnjë tagër ka paditur PD-në në gjykatë.

Enkelejd Alibeaj, kryetar i Grupit Parlamentar të PD-së

Pas vendimit të Gjykatës së Tiranës për të regjistruar statutin e Berishës, komisioni i Rithemelimit ka marrë drejtimin e selisë blu.

Po ashtu, Alibeaj e ka ankimuar këtë vendim.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika