Berisha: Kosova e ka pranuar asociacionin

Anton Berisha nga LDK ka thënë se "Kosova e ka pranuar asociacionin, sepse është shtet dhe organet e saj kanë vendosur, kurse Kurti sipas tij "ka ardhur në pushtet me parullën "Zajednica nuk kalon, nuk pranojmë asociacion"

Anton Berisha nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka thënë se “Kosova e ka pranuar asociacionin, sepse është shtet dhe organet e saj vendosin” dhe se Albin Kurti ka ardhur në pushtet me parullën “Zajednica nuk kalon, nuk pranojmë asociacionin”.

“Dhe e vetmja mënyrë, që Kurti me pengu asociacionin ka qenë në cilësinë e kryeministrit dhe si kryetari i partisë më të madhe parlamentare aktuale, VV-së të asistoj në anulimin e asociacionit në Kuvendin e Kosovës. Ai nuk e ka bërë këtë gjë, dhe pastaj çdo kundërshtim i asociacionit prej kujtdo që vjen, pa këtë veprim është një farsë, një mashtrim, një manipulim dhe një papjekuri e atyre që nuk e kuptojnë. Pra, nuk ka ndonjë presion ndërkombëtarë, të përfaqësuesve”, ka thënë ndër të tjera, Berisha.

Sipas tij, Kosova nuk e ka anuluar atë vendim, por përkundrazi e ka aprovuar dhe ka karakter ligjor.

Ai ka treguar se “Bashkësia ndërkombëtare po kërkon seriozitet në sjelljet shtetërore dhe në qoftë se e keni pranua dhe nuk e keni anuluar, dhe nëse doni me ecë përpara, duhet të zbatoni vendimet që i keni marrë vet”.

“Nëse duan shtetet duhet t’i kryejnë detyrat e tyre, jo të manipulojnë në stilin tipik ballkanik lojë-fjalësh dhe mos-veprim qoftë në kuptim të kundërshtimit, qoftë të implementimit”, ka thënë Berisha.

“Asociacioni është aprovuar në Kuvendin e Kosovës dhe vetëm aty mund të ndryshojë. Nuk e fajësoj Kurtin ne kuptimin se çfarë ka thënë dhe çfarë ndryshon. Në qoftë se popullata i ka besuar përrallat e tij, dhe ato kanë qenë përralla se për çështjen Kosovë-Serbi dhe rajon vendos vetëm një person, qoftë Kurti apo ndonjë tjetër”.

Ai e ka quajtur Kurtin mashtrues dhe “praktikisht ai e ka pas instrument për me ardhur në pushtet dhe detyra e mashtruesit është për të mashtruar dhe nuk mund të jetë, të ankohen se pse mashtruesi i ka mashtruar”.

Konform interesit të Kosovës, Kurti duhet të marr vendime më të mira, si dhe Kosova të mbetet në rrjedha me bashkëpunim me Bashkimin Evropian dhe SHBA-të, ka deklaruar ndër të tjera, Berisha në RTV Dukagjini.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika