Berisha për Sibel Halimin: Reagim i saj ndaj Skënder Hysenit është për keqardhje

Ish-zevëndësministri i Punëve të Jashtme Kosovës, Anton Berisha, ka thënë dse zëdhënësja e LDK-së, ka përdorur gjuhë jorespektuese ndaj ish-kryediplomatit të Kosovës, Sënder Hysnit

Ish-zevëndësministri i Kosovës, Anton Berisha


Ish-zevëndësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Anton Berisha, ka reaguar ndaj zëdhënëses së Lidhjes Demokratike të Kosovës(LDK), Sibel Halimi duke thënë se deklaratat e kësaj të fundit ndaj ish-kryediplomatit të Kosovës, Sënder Hysni është “për keqardhje”.

“Zëdhënësja e LDK-së, Halimi, do të duhej të jetë në dijeni se ne kemi trashëgiminë e mrekullueshme të frymës demokratike dhe gjuhën e matur të dr. Rugovës”, ka shkruar Berisha.

“Në kulmin e fushatës antiperendimore të orkestruar nga pushteti aktual, selia e LDK-së nuk duhet të jetë vendi ku imitohet gjuha e shkujdesur, jorespektuese dhe e spastrimit, tipizime të neomajtistëve”, ka shtuar ai.

Sipas Berishës, Skënder Hyseni ka qenë këshilltari i ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe gjithashtu Hyseni kishte qenë kryediplomati i parë i shtetit të Kosovës.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika