Berisha: Qasja e Borrellit do të jetë mundësi për të përmbyllur sagën e konflikteve

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka thënë se çështja Kosovë-Serbi nuk është vetëm çështje ndërkombëtare e rajonale, por edhe evropiane. Ish-zëvendësministri Berisha ka thënë se kjo qasje do të jetë mundësi "e shpëtimit të rajonit për të përmbyllur sagën e konflikteve"

Anton Berisha

Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Anton Berisha, ka thënë se marrëveshja e mbrëmshme e arritur në Ohër mes kryeminsitrit Kurti dhe presidentit Vuçiq është “rezultat i dakordimit të politikës transatlantike që të përmbyllet tregimi i pafundmë i dialogut që mund të zgjaste pakufi”.

“Ashtu siç e tha mbrëmë komisioneri Borrelli, çështja Kosovë- Serbi nuk është vetëm çështje e tyre e as vetëm rajonale, por është çështje europiane dhe si duket kjo qasje do të jetë mundësi e shpëtimit të rajonit për të permbyllur sagën e konflikteve dhe për të hyrë në rrugën e jetës europiane me në qendër paqen dhe humanizmin”, ka thënë Berisha.

“Kurreshtja e politikanit Albin Kurti për të ditur së çfarë është presioni ndërkombëtar u shua në variantin më të keq për të, duke u pajtuar që të mohojë gjithë karrierën e tij politike dhe duke pranuar zbatimin e asaj çfarë e kishte kundërshtuar çdo ditë në dhjetë vitet e fundit”, ka shkruar Berisha.

Berisha ka thënë se me këtë pranim “mbyllet cikli i sjelljeve dhe lojërave pseudopatriotike si mënyrë e ardhjes në pushtet dhe fillon rruga e të bërit politikë reale që mund t’i mundësojë Kosovës të kalojë prej gjendjes aktuale bllokuese e të hyjë në rrugën e integrimit euroatlantik”.

“Në qoftë së qeveria aktuale dhe shoqëria i kuptojnë mirë detyrat e marra dhe i zbatojnë ato në koordinim me aleatët tanë SHBA dhe BE-në, atëherë jeta e qytetarëve të Kosovës do të përmirësohet për çka është edhe qëllimi kryesor i politikës pavarësisht përkatësisë partiake. Opozita nuk ka pse të imitojë Kurtin kur ai vetë ka hequr dorë nga vetvetja, opozita duhet të marrë përgjegjësinë por edhe meritat për progresin e Kosovës, si në të kaluarën, ashtu edhe në të ardhmen, për të implementuar projektin madhor shqiptar të integrimit euroatlantik si e vetmja alternativë e kombit shqiptar si dhe e komuniteteve të tjera për shtetin e Kosovës”, ka thënë tutje Berisha.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika