BERZH: Shqipëria e para në rajon për qeverisjen digjitale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka prezantuar raportin e Bankes Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, i pari i qeverisë së Shqipërisë ka shpërndarë raportin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Sipas këtij raporti, Shqipëria është radhitur në vendin e 17 në ranglistën për shërbime digjitale në Botë.

Shqipëria ka shënuar progres në këtë drejtim.

“Nga e 33-ta, Shqipëria ngjitet në vendin e 17-të për shërbimet digjitale dhe del e para në rajon”, ka thënë Edi Rama.

Pas datës 30 prillit, në Shqipëri nuk do të ketë më shërbime në sportele.

“Në 30 prill mbyllim sportelet e shërbimeve me dokumenta dhe i japim një shqelm vendimtar korrupsionit, radhave, zvarritjeve për marrjen e një dokumenti shtetërore” ka shkruar në Facebook, kryeministri shqiptar.

Për këtë arsye, qeverisja dixhitale është shndërruar në një koncept bazë të mirëqeverisjes dhe shtetit ligjor në kohët moderne. Ekzistenca e shërbimeve të automatizuara shtetërore është mënyra më efikase për të reduktuar korrupsionin, burokracitë dhe ineficencën e administratave publike në të gjithë botën.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika