Besian Mustafa: Po jetojmë në terr, qeveria nuk ka plan për energjinë

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besian Mustafa, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk është duke bërë asnjë plan në lidhje me krizën e përgjithshme që ka kapluar vendin

Deputeti i LDK-së, Besian Mustafa

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës(LDK), Besian Mustafa, ka reaguar pas reduktimeve të energjisë elektrike në vend, të cilat sipas tij, bëhen pa ndonjë plan.

“Reduktimet e energjisë elektrike tash po bëhen me e pa plan. Kur po munden”, ka deklaruar Mustafa.

Po ashtu, ai ka thënë se Qeveria nuk e ka pranuar planin dhjetëpikësh të LDK-së, teksa ka vënë në pikëpyetje ekzistimin e ndonjë plani qeveritar.

Ai i është përgjigjur pyetjes së tij, duke thënë se Qeveria nuk ka një plan, pasi sipas tij, naftën e kanë pa pare, dhe as nuk e dinë sa kushton.

“Plani 10 Pikësh i LDK-së thanë që s’bën. A kanë plan të tyre? Jo, siç po shihet, ose s’po shihet fare se po jetojmë në terr. Edhe këtu thanë që propozimet e LDK-së nuk bëjnë. A kanë këta plan? Jo, se naftën e kanë pa pare, as nuk e dinë sa kushton”, ka shtuar Mustafa në llogarinë e tij në Facebook.

Ai ka reaguar edhe për çmimet e produkteve esenciale, duke thënë se vaji për gatim është mbi 3 euro për litër, dhe se çdo produkt ushqimor sipas tij, po bëhet gjithnjë e më i shtrenjtë.

E për këto çmime në rritje, sipas tij, Qeveria nuk ka asnjë plan për zgjidhje.

“Vaji për gatim 3,49 euro për litër. Çdo produkt ushqimor çdo ditë e më shtrenjtë. As këtu s’kanë plan e as zgjidhje. Veç rrudhin krahët”, ka deklaruar ai.

Gjithashtu, Mustafa ka reaguar edhe për situatën në mes Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBAShK), në lidhje me deklaratën se mësimi nuk fillon më 1 shtator.

Nga ana tjetër, Ministria e Arsimit ka njoftuar që mësimi fillon më 1 shtator, ndërsa, Mustafa këtë e ka quajtur si shpallje e luftës ndaj arsimtarëve grevistë nga Qeveria e Kosovës.

“Arsimtarëve u kanë shpallur luftë. Nesër 1 shtatori, pak gjasa që fillon mësimi”, është shprehur Mustafa.

Ndërkaq sipas tij, Qeveria investime kapitale nuk ka realizuar as 10 për qind, dhe sektorit publik nuk ua rrisin pagat, sektori privat ka mbetur pa punëtorë, rinia iku, të gjitha këto ai i ka quajtur “dështim pas dështimi”.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika