Besian Mustafa: Shqetësuese që nuk janë përfshirë bujqit në masën e 100 eurove

Besian Mustafa, deputet i LDK-së

Në seancën e së enjtes, deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besian Mustafa e ka kritikuar pushtetin për mos përfshirjen e kategorisë së bujqëve në përfitimin e 100 eurove që ka vendosur t’i ndajë Qeveria e Kosovës.

Mustafa ka thënë me këtë rast bujqit janë konsideruar si të papunë dhe si rrjedhojë nuk do të mund t’i marrin 100 euro sikurse kategoritë e tjera.

“Fare në fund, ështrë mjaft shqetësuese që në këtë masën 100 euro i keni konsideruar bujqit si të papunë, duke mos i përfshirë në këtë masë. Bujqit nuk do t’i marrin 100 euro për muajin prill”, ka thënë Mustafa.

Kuvendi i Kosovës

Shqetësim tjetër sipas tij është edhe mos hapja e programit për pagesa direkte ndaj bujqve. Ai i ka drejtuar pyetje Qeverisë së Kosovës dhe Ministrisë së Bujqësisë, për datën se kur do të shpallja e programit për pagesa direkte.

“Do doja të dija, u bëj thirrje edhe Qeverisë dhe Ministrisë, se kur do të bëhet hapja për aplikim për pagesa direkte, pastaj kur do të përfundohet kontrolli administrativ i këtyre aplikimeve, kur do të bëhet kontrolla në teren, dhe kur do të bëhet ekzekutimi i pagesave”, ka thënë ai.

Sipas deputetit të LDK-së, është dashur më herët që të hapej kjo shpallje në mënyrë që të ndihmohen bujqit.

 

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika