Biden dhe Ursula von der Leyen diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti Biden kanë patur një diskutim të shkurtër mbi dialogun Serbi-Kosovë të udhëhequr nga BE-ja gjatë takimit të tyre

Ursula von der Leyen dhe Biden

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti Biden kanë patur një diskutim të shkurtër mbi dialogun Serbi-Kosovë të udhëhequr nga BE-ja gjatë takimit të tyre në Zyrën Ovale.

“Ne e prekëm shkurtimisht temën”, ka thënë  Ursula von der Leyen pak minuta pas përfundimit të takimit me presidentin Biden për “thepavlovictoday”.

Kur u bë presion për takimin e pritur të nivelit të lartë ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili do të zhvillohet më 18 mars në Ohër, në Maqedoninë e Veriut që do të kryesohet nga Josep Borell dhe Ursula von der Leyen, ka theksuar rëndësinë e vazhdimit të dialogut pavarësisht çështjeve të vazhdueshme.

“Është shumë e rëndësishme që dialogu Serbi-Kosovë të vazhdojë. Nuk është e lehtë; ka ende shumë çështje për t’u zgjidhur, por po ecën në drejtimin e duhur”, ka thënë Von der Leyen, duke theksuar mbështetjen e fortë të dialogut nga SHBA.

Ajo ka shprehur “mbështetje të plotë nga të dyja palët tona për atë dialog”, derisa mesazhi i saj për presidentin Vuçiq dhe kryeministrin Kurti ishte i përmbledhur.

“Propozimi është tashmë në tryezë dhe ka një udhërrëfyes se si të arrijmë atje. Ne presim që të dyja palët të angazhohen në mënyrë konstruktive”, ka thënë presidentja e Komisionit Evropian.

Në fillim të kësaj jave, Ned Price, duke folur në emër të sekretarit Blinken, i tha Pavlovic Today se Shtetet e Bashkuara mbështesin propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe duan që ai përfundimisht të rezultojë në “njohje reciproke”.

Raundi i ardhshëm i bisedimeve të nivelit të lartë midis Serbisë dhe Kosovës në Ohër do të fokusohet në zbatimin e propozimit të BE-së.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika