Biden e sheh fitoren e ekstremit të djathë në Itali si paralajmërim për demokracinë

Presidenti amerikan, Joe Biden, e sheh si paralajmërim për demokracinë fitoren e e lideres të ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, në Ital

Presidenti amerikan Joe Biden

Presidenti Joe Biden përmendi suksesin zgjedhor të së djathtës ekstreme në Itali si dëshmi e asaj që ai tha se ishte një rrezik për demokracinë në mbarë botën, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

“Ju sapo patë se çfarë ndodhi në Itali në ato zgjedhje. Ju po shihni se çfarë po ndodh në mbarë botën,” u tha Biden guvernatorëve të partisë Demokratike në një takim të mërkurën vonë, duke iu referuar fitores së liderit të ekstremit të djathtë Giorgia Meloni në Itali, shkruan AFP.

“Ne nuk mund të jemi të sigurt për atë që po ndodh këtu,” tha Biden, duke iu referuar atyre që ai i sheh si forca antidemokratike të udhëhequra nga ish-presidenti Donald Trump në prag të zgjedhjeve afatmesme të nëntorit për të vendosur kontrollin e Kongresit.

Biden tha se lideri kinez Xi Jinping i kishte thënë atij drejtpërsëdrejti se “demokracitë nuk mund të mbështeten në shekullin e 21-të. Nuk dua ta ekzagjeroj, por nuk dua ta nënvlerësoj. Dhe kjo është arsyeja pse unë Jam shumë i shqetësuar.”

Sipas Biden “demokracia është në rrezik”.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika