Biden për Putinin: Nuk do të kërkoj falje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden ka thënë se nuk do të kërkojë falje për fjalët e tij në fjalimin e fundjavës në Varshavë, drejtuar presidentit rus, Vladimir Putin.

Presidenti Biden i ka qëndruar komentit të tij mbi Putinin në të cilin kishte thënë se ky i fundit nuk duhet të mbetet president i Rusisë. Ai theksoi që kjo shprehje ishte rrjedhojë e tmerrit të tij mbi pushtimin e Ukrainës dhe jo një ndryshim në politikën amerikane që synon të kërkoj largimin e Putinit.

“Isha duke shprehur zemërimin moral që ndjeja dhe nuk kërkoj falje për këtë”, u tha Biden gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë duke hedhur poshtë kritikat botërore për pasojat e mundshme diplomatike si rrjedhojë e fjalëve të thëna.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden

Biden gjithashtu shtoi se askush nuk duhet t’i interpretonte komentet e tij si thirrje për rrëzimin e presidentit Putin.

“Është qesharake”, u përgjigj ai në pyetjet në lidhje me fjalimin e tij në Varshavë.

Fjalët e Bidenit në Varshavë ngjallën dilemën me të cilën ai dhe aleatët e Alenacës Veri Atlantike (NATO) do të dënojnë luftën në Ukrainë duke bërë presion ndaj Rusisë por, pa mbyllur mardhëniet me Moskën. Mospërfundimi i mardhënieve me Moskën mund të ndihmojë në përfundimin e pushtimit.

Gjithashtu, perëndimi duhet të vendos mbi rikthimin e Moskës në ekonominë globale, largimin e sanksioneve dhe rifillimin e mardhënieve diplomatike. Kjo vetëm nëse Rusia tërheq forcat ushtarake të saj nga Ukraina.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

I pyetur mbi mendimin e tij për fjalët e Biden, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se “Unë nuk do të përdorja këto lloj fjalësh”, gjersa shtoi se po shpresonte të arrinte një armëpushim përmes diplomacisë.

Putini kishte thënë prej vitesh se ai beson që Shtetet e Bashkuara dhe CIA po komplotojnë për t’a larguar nga pushteti. Ndërkaq, Dmitri S. Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, tha se kjo deklaratë e presidentit Biden i ka shqetësuar dhe se Kremlini do të monitorojë nga afër deklaratat e tij.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika