Biden: Putin mendoi se mund ta ndante NATO-n

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është habitur që nuk ka mundur të ndajë aleatët e Aleancës Veriatlantike (NATO), në reagimin e tyre ndaj agresionit në Ukrainë.

Biden, ka folur para mediave pas udhëtimit të tij në kryeqytetin e Polonisë, Varashavë, në të cilin është takuar me ministrat e qeverisë ukrainase dhe presidentin e Polonisë, Andrzej Duda.

“Jam i sigurt se Putin po llogariste aftësinë për të ndarë NATO-n, për të ndarë krahun lindor nga perëndimi, për të qenë në gjendje të ndante kombet bazuar në historitë e kaluara”, është shprehur ai.

Sipas tij, Putin nuk ia ka arritur qëllimit, ngase të gjithë kanë qëndruar së bashku.

Ai shtoi se “është kaq e rëndësishme që ne, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara, të mbajmë hapin e bllokuar se si po vazhdojmë”.

Po ashtu, sipas tij, historia ka treguar rëndësinë që SHBA-të, të mos qëndrojnë mënjanë gjatë konfliktit në Evropë.

“Ne kemi mësuar nga përvoja e trishtuar në dy luftëra botërore, kur kemi qëndruar jashtë dhe nuk kemi qenë të përfshirë në stabilitetin në Evropë”.

Ndryshe, Biden ka zhvilluar takime me dy ministrat ukrainas në Poloni.

Ky ishte takimi i tij i parë ballë për ballë me zyrtarët e nivelit të lartë, prej se forcat ruse e pushtuan Ukrainën.

Presidenti Biden, ndodhet në Poloni që nga e premtja, ku është takuar me refugjatët ukrainas në Poloni.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika