Bie eksporti mbi 20 për qind në Shqipëri

INSTAT bëri të ditur se në gusht 2023 eksportet e mallrave në Shqipëri rezultojnë në vlerën mbi 270 milionë euro, duke u ulur me 21,9 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar

Foto ilustrim

INSTAT bëri të ditur se në gusht 2023 eksportet e mallrave në Shqipëri rezultojnë në vlerën mbi 270 milionë euro, duke u ulur me 21,9 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sipas INSTAT, në rënien e eksporteve kanë ndikuar grupet: “Materiale ndërtimi dhe metale” me -14,3 pikë përqindje, “Tekstile dhe këpucë” me -3,8 pikë përqindje, “Prodhime druri dhe letre” me – 1,3 pikë përqindjeje, ndërsa pozitivisht ka ndikuar grupi: “Produkte kimike dhe plastike” me +1,1 pikë përqindjeje.

Thellimi i rënies në gusht ka ndikuar edhe në rënien e këtij treguesi edhe për gjithë 8-mujorin.

Sipas INSTAT, në këtë tetëmujor, eksportet e mallrave arritën vlerën rreth 3 miliardë euro, duke u ulur me -8,6 % krahasuar me një vit më parë.

Grupet që kanë ndikuar negativisht në uljen vjetore të eksporteve, janë: “Materiale ndërtimi dhe metale” me -7,8 pikë përqindjeje, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” me -1,0 pikë përqindje, “Tekstile dhe këpucë” me -0,7 pikë përqindjeje.

Ndërsa, pozitivisht kanë ndikuar grupet: “Ushqime, pije, duhan” me +1,7 pikë përqindjeje dhe “Makineri, pajisje dhe pjesë këmbimi” me +0,4 pikë përqindjeje, transmeton ATSh.

Ekspertët vlerësojnë se rënia e eksporteve është diktuar nga pasojat që po jep te eksportuesit rënia e euros, por dhe konjukturës së pafavorshme të çmimeve në bursat ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika