Bie numri i madh refugjatëve ukrainas në Maqedoni

Sipas informacioneve të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) dhe, Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, rreth 2 mijë e 400 persona nga Ukraina kanë hyrë në Maqedoni të Veriut.

Shumica prej tyre e kanë shfrytëzuar vendin si portë ndaluese, përkatësisht 1 mijë e 480 persona tashmë janë larguar nga vendi dhe kanë shkuar në destinacionin e tyre përfundimtar.

Këtë e ka bërë të ditur sekretarja e Kryqit të Kuq në Qytetit të Shkupit, Suzana Tuneva Paunovska për “Utrinski Brifing”.

Suzana Tuneva Paunovska , Sekretarja e Kryqit të Kuq në Qytetin e Shkupit

Ajo po ashtu ka thënë se ata të cilët kanë vendosur të qendrojnë në vend nuk është se të gjithë kanë nevojen për ndihmë.

Gjithashtu, Paunovska e bëri të ditur se regjistrimi i personave që vijnë në Maqedoni bëhet në ambientet “Dare Xhambaz”, në të cilin refugjatët lejohen të kërkojnë çkado që atyre iu nevojitet.

Po ashtu, deklaroi se kur zyrat e regjistrimit janë të hapura gjatë javës dhe ku shpërndahet kjo ndihmë humanitare.

“Zyrat e regjistrimit janë të hapura gjatë ditëve të javës nga ora 08:00 deri në 16:00, ndërsa të shtunave ndihma humanitare shpërndahet në “Dare Xhambaz” në Shkup, ndërsa në qytetet tjera ndihmat u dërgohen drejtpërdrejt përdoruesve sepse numri është shumë i vogël”,  ka thënë Tuneva Paunovska.

Ndërsa sipas saj nga 600 persona që kanë mbetur në vend, vetëm 204 persona kërkuan ndihmë, kurse pjesa tjetër kanë pasur ku të qëndronin.

“Një person nga Ukraina mund të pranohet nga kushdo që ka një apartament apo shtëpi bosh dhe mund të aplikojë në Kryqin e Kuq ku jeton. Për momentin nevoja më e madhe është për këpucë, veshmbathje, ushqim, ilaçe dhe higjienë”, shtoi Tuneva Paunovska.

Aktualisht, të gjithë personat që vijnë nga Ukraina kanë një qëndrim tre mujor, por të premten Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të mbajë një takim ku do të vendoset për statusin e tyre të mëtejshëm.

Qindra mijëra ukrainas që nga fillimi i luftës më 24 shkurt të këtij viti, largohen nga vendi i tyre për të gjetur strehim në shtetet përendimore, dhe, refugjatët e parë nga Ukraina kishin arritur së pari në Maqedoninë e Veriut.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika