BIK: Këtë vit shkuarja në Haxh do të kushtojë 5 mijë e 700 euro

Bashkësia Islame e Kosovës dhe ajo e Komunitetit Mysliman në Shqipëri, kanë publikuar pakon për shkuarjen në Haxh, e cila kushton 800 euro më shtrenjtë në Kosovë

Bashkësia Islame e Kosovës dhe ajo e Komunitetit Mysliman në Shqipëri, kanë publikuar pakon për shkuarjen në Haxh, e cila kushton 800 euro më shtrenjtë në Kosovë

Bashkësia Islame e Kosovës, ka bërë të ditur pakon për shkuarjen në Haxh, e cila kushton pesë mijë e 700 euro.

Me këtë çmim të pakos hyjnë transporti, ushqimi, vizitat në vendet historike në Medinë e shumë të tjera

Bashkësia Islame e Kosovës, këtë e ka bërë të ditur përmes një njoftimi në faqen zyrtare, ku ka treguar çmimin dhe dokumentet e nevojshme që duhet t’i kenë besimtarët myslimanë të cilët janë të interesuar që këtë vit të kryejnë Haxhin, në Mekë.

Siç shihet në fotografinë e publikuar nga BIK-u, këtë vit shkuarja në Haxh e kap koston e pesë mijë e 700 eurove, derisa janë listuar edhe dokumentacionet e nevojshme.

Foto e publikuar nga Bashkësia Islame e Kosovës, për shkarujen në Haxh

Ndërkaq, në disponimin e komentuesve vërehet një pakënaqësi për sa i përket shumës së nevojshme, të cilën e kanë cilësuar shumë të lartë.

Ndërkaq, njoftim për Haxh ka bërë edhe Komuniteti Mysliman në Shqipëri. Ajo që vërehet në njoftimin e Shqipërisë, është që çmimi i përgjithshëm i kryerjes së këtij rituali është katër mijë e 900 euro, duke e llogaritur se është 800 euro më pak se në Kosovë.

Foto e publikuar nga Komuniteti Mysliman në Shqipëri

Qytetarët nga Kosova e kanë bërë menjëherë këtë llogari duke iu komentuar BIK-ut, se pse në Kosovë është më shtrenjtë.

Po ashtu, bëhet e ditur se për qytetarët e Kosovës, që kanë mundësinë e shkurajes në Haxh, do të u nevojitet vërtetimi i  vaksinimit anti-covid së paku dy doza, dhe testi PCR negativ për vetëm 72 orë para hyrjes në Arabinë Saudite.

Ndërkaq, çmimi i Haxhit për besimtarët mysliman të Kosovës, në vitin 2019 ishte 4 mijë e 150 euro.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika