Bill Gates hyn poshtë në një kanalizim në Bruksel në Ditën Botërore të Tualetit

Më 19 nëntor shënohet Dita Botërore e Tualetit dhe miliarderi Bill Gates vendosi të shënojë këtë rast duke eksploruar sistemin e kanalizimit nëntokësor në Bruksel

Dita Botërore e Tualetit shënohet më 19 nëntor.

Për miliarderin Bill Gates, ishte një ditë që ai të hynte në një kanalizim në Bruksel për të eksploruar sistemin e mbeturinave të ujërave nëntokësore në qytet.

Ish-CEO i gjigantit të softuerit, Microsoft, ndau një video të vizitës së tij në Muzeun e Kanalizimeve të Brukselit në Instagram.

“Erë erë e keqe, ka dhe ka minj”, thotë 68-vjeçari Gates në video.

Miliarderi amerikan shpërndau një video që e tregonte atë duke rënë në një kanal dhe duke eksploruar historinë e fshehur të sistemit të kanalizimit të Brukselit.

“Unë eksplorova historinë e fshehur të sistemit të kanalizimit të Brukselit – dhe rolin e ujërave të zeza në shëndetin global – për Ditën Botërore të Tualetit të këtij viti”, thuhej në mbishkrimin e videos.

Grafiku i tekstit i futur brenda videos jep detaje rreth historisë së qytetit, duke e gjurmuar atë në vitet 1800 “kur ujërat e zeza u hodhën në lumin Senne të qytetit që çoi në epidemi të tmerrshme kolere”.

“Sot, një rrjet prej 200 milje kanalizimesh dhe impiantesh trajtimi përpunojnë mbetjet e qytetit”, shtoi ai.

Ndryshe, në vitin 2015, themeluesi i Microsoft-it tentoi një skenar të pirjes së ujit nga “llumi fekal” në vitin 2015.

Ndërsa, në vitin 2018, miliarderi ndau skenën me një gotë jashtëqitje gjatë një fjalimi në Ekspozitën e Tualetit Reinvented në Pekin.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika