Bisedimet pas disa vitesh, Xi akuzon Trudeau se zbuloi detajet e takimit

Presidenti kinez Xi Jinping ka akuzuar atë kanadez Justin Trudeau se zbuloi detaje të takimit pas bisedimeve që këta të fundit i zhvilluan në samitin e G20 në Bali, bisedime këto të cilat nuk janë zhvilluar që disa vite

Xi Jinping dhe Justin Trudeau në bisedimet e tyre të zhvilluara në samitin e G20

Xi Jinping i Kinës është filmuar duke akuzuar Justin Trudeau për zbulimin e detajeve të takimit, disa ditë pasi ata zhvilluan bisedime në samitin e G20 në Bali.

Presidenti Xi i ka thënë kryeministrit kanadez, përmes një përkthyesi, se kjo ishte e papërshtatshme dhe e akuzoi atë për mungesë “sinqeriteti”.

Ai ka të ngjarë t’i referohej raporteve se zoti Trudeau diskutoi spiunazhin e dyshuar kinez dhe ndërhyrjen në zgjedhjet kanadeze në mbledhje.

Bisedimet, të cilat u zhvilluan me dyer të mbyllura, ishin të parat e çiftit në vite.

Në pamjet e filmuara nga gazetarët në mbledhjen tashmë të përfunduar të liderëve botërorë, presidenti Xi dhe zoti Trudeau mund të shihen duke qëndruar pranë njëri-tjetrit dhe duke biseduar nëpërmjet një përkthyesi.

“Gjithçka që kemi diskutuar ka rrjedhur në gazeta dhe kjo nuk është e përshtatshme,” i tha udhëheqësi kinez zotit Trudeau në Mandarin, shkruan BBC.

Ajo kap një moment të rrallë të sinqertë të Presidentit Xi, imazhi i të cilit zakonisht kurohet me kujdes nga media shtetërore kineze.

Pasi buzëqeshi dhe tundi kokën, kryeministri kanadez u përgjigj duke thënë “në Kanada besojmë në dialogun e lirë, të hapur dhe të sinqertë dhe kjo është ajo që do të vazhdojmë të kemi”.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë në mënyrë konstruktive së bashku, por do të ketë gjëra për të cilat nuk pajtohemi”, ka shtuar ai.

Përpara se zoti Trudeau të përfundonte, presidenti Xi ndërpreu bisedën me homologun e tij dhe kërkoi që ai së pari “të krijonte kushtet”, përfundimisht duke i shtrënguar dorën Trudeau dhe duke u larguar.

Shkëmbimi i shkurtër por zbulues theksoi tensionet midis Kinës dhe Kanadasë, të larta që nga ndalimi i ekzekutivit të Huawei Technologies, Meng Wanzhou në 2018 dhe arrestimi i mëpasshëm i Pekinit të dy kanadezëve me akuza për spiunazh. Të tre u liruan më vonë.

Por tensionet u ringjallën kohët e fundit pas arrestimit të Yuesheng Wang, një punonjës i shërbimeve publike në Hydro-Quebec, i cili u akuzua për spiunazh.

Wang “mori sekrete tregtare për të përfituar Republikën Popullore të Kinës, në dëm të interesave ekonomike të Kanadasë”, ka thënë policia kanadeze në një deklaratë.

Në atë kohë, zoti Trudeau dhe presidenti Xi ishin në samitin e G20 në ishullin indonezian të Balit.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika