Bisedimet për targat – Bislimi dhe Petkoviq pritet të takohen javën e ardhshme

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës dhe i ngarkuari për dialog me Serbinë, Besnik Bislimi dhe drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyrës për Kosovë’ në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq do të takohen javën e ardhshme në Bruksel për të diskutuar për targat.

Dy kryenegociatorët për dialogun Kosovë-Serbi, pritet të diskutojnë për arritjen e një marrëveshje të re për targa e automjeteve, pasi që marrveshja paraprake do të skadoj me 21 prill.

Takimin e javës së ardhshme e konfirmoi për RTV Dukagjinin, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

”Gjatë javës së ardhshme, zëvendëskrzeministri i Republikës së Kosovës Bislimi pritet që të ketë një takim me z.Petkoviç”, ka thënë Kryeziu.

Përparim Kryeziu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës

Ai ka thënë gjithashtu se pala kosovare ka gatishmëri edhe për takimet e nivelit të lartë politik, mirëpo të njëjtat duhet të jenë të dakorduara paraprakisht, me agjendë të qartë dhe tema përmbajtjesore.

“Takimet thirren dhe organizohen nga ndërmjetësuesi i këtij procesi. Ato megjithatë duhet të jenë të dakorduara paraprakisht, me agjendë të qartë dhe tema përmbajtjesore. Ne në vazhdimësi kemi treguar gatishmëri për takime të tilla”, ka thënë Kryeziu për Kosovapress.

Deri tani janë mbajtur disa raunde të negociatave mes grupeve të ekspertëve të Kosovës dhe Serbisë për targat, mirëpo ende nuk është gjetur zgjidhja finale.

Çështja e targave ishte pjesë e marrëveshjeve të arritura në Bruksel në kuadër të bisedimeve Kosovë – Serbi të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

Sipas saj banorët e Kosovës duhet të përdorin targat “KS” (Kosovë) ose “RKS” (Republika e Kosovës) dhe të heqin nga përdorimi targat që për serbët e Kosovës lëshoheshin nga ministria e Brendshme e Serbisë.

Kosova me 20 shtator të vitit 2021 filloi reciprocitetin e targave të automjeteve ndaj Serbisë. E që për zbatimin e kësaj mase u mobilizua edhe Njësia Speciale Operative e Kosovës (NjSO), ku si rezultat u krijuan tensione në veri të vendit. Qytetarët serb protestuan dhe bllokuan rrugët kufitare në atë pjesë në shenjë paknaqësie me masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës.

Tensione dhe bllokadë rrugësh në veri nga reciprociteti i targave 21.09.2021

Si pasojë e tensionimit të ndodhur, më 30 shtator Kosova dhe Serbia me ndërmjetësimin e Brukselit kishin arritur marrëveshje për tejkalimin e situatës, ndërsa automjeteve të të dy palëve do t’iu vendosej afishe që të mbulohen simbolet shtetërore, ndërsa trupat e NjSO-së ishin zëvendëesuar me trupat ushtarake të KFOR-it.

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, në parlament shfaq targat për banorët serb

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika