Bislimi: I kemi dërguar Lajçakut shkresë se si e shohim zgjidhjen për targat

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se kanë dërguar shkresë tek Miroslav Lajcak për çështjen e targave

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës i ngarkuar me dialogun Kosovë-Serbi, Besnik Bislimi,

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se i ka dërguar shkresë emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për çështjen e targave që nga java e ardhshme e deri në muajt në vijim.

Bislimi, nuk dha detaje për përmbajtjen e kësaj shkrese, duke thënë se kjo do ta dëmtonte procesin apo një dalje të mundhsme nga kriza.

Bislimi, në Tëvë1, tha se pjese e diskutimit janë rreth 20 modalitete.

“Ne jemi ende në kontakt me Lajçakun, sot i kemi dërguar edhe me shkrim atë mënyrën se si ne e shohim zhvillimin që nga java e ardhshme e deri në muajt në vijim. Dhe atë moment që ne kemi dakordim e bëjmë publike. Strategjikisht do të ishte gabim i madh nëse dalim e flasim për elemente të një procesi ende pa përfundu procesi është amatorizëm i madh nëse themi, [Jemi duke e kërku këtë por BE po na e ofron këtë]. Modalitetet janë 20 sosh, në 20 mund të jetë secili, por për të cilin ne kemi diskutuar, edhe të cilin jemi duke e suportuar është diçka tjetër”, ka thënë Bislimi.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, tha se Bashkimi Evropian është i interesuar të mos ketë tensione në veri të Kosovës derisa shtoi se ata nuk e kontestojnë të drejtën e Kosovës për t’i konvertuar targat ilegale në ato legale.

BE, sipas Bislimit është e brengosur apo siç ka thënë e “e ushqyer nga manipulimet dhe dezinformatat që përmes targave qeveria e Kosovës, po tenton të bëjë presion mbi ta”.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika