Bislimi për vizitën në Bruksel: Bashkëbiseduam me bashkatdhetarët edhe për aplikimin për anëtarësim

Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se gjatë qëndrimit tre ditor në Bruksel me Lëvizjen Vetëvendosje në Belgjikë kanë bashkëbiseduar mbi aplikimin për anëtarësim, “që ishte dhe arsyeja e vizitës së zhvilluar, në kuadër të informimit dhe koordinimit me institucionet e BE-së”

Pamje të postuara në llogarinë e zëvëndëskryemiistrit të Kosovës, Besnik Bislimi

Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se gjatë qëndrimit tre ditor këtë javë në Bruksel, ka pasur mundësinë të mbaj një takim me mërgatën shqiptare dhe me anëtarë të qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë.

“Folëm gjatë për situatën në vend, politikat tona qeverisëse, reformat e ndërmarra dhe progresin e Kosovës në sundim të ligjit, luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar, zhvillim ekonomik, politika sociale e kohezion shoqëror”, ka shkruar Bislimi.

Tutje Bislimi ka potencuar se kanë bashkëbiseduar mbi aplikimin për anëtarësim, “që ishte dhe arsyeja e vizitës së zhvilluar, në kuadër të informimit dhe koordinimit me institucionet e BE-së”.

“Kosova është në një trajektore të re të zhvillimit dhe përfaqëson vlera demokratike e evropiane”, ka theksuar Bislimi.

Zëvëndëskryeministri i Kosovës ka potencuar se bashkatdhetarët që punojnë dhe jetojnë jashtë vendit japin një kontribut të rëndësishëm dhe janë një nga shtyllat e zhvillimit ekonomik.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika