Bislimi: Serbia është angazhuar praktikisht për të njohur Kosovën, Athina duhet ta shfrytëzojë këtë rast për të ndërmarrë hapin vendimtar

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, ka thënë se Serbia, duke u pajtuar me Planin e BE-së, është angazhuar “që praktikisht ta njohë Kosovën dhe se po e kupton se është më e mira për të”

Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, gjatë qëndrimit të tij në Greqi, ka dhënë një intervistë për gazetën greke “Kathimerini”.

Bislimi ka thënë se Serbia, duke u pajtuar me Planin e BE-së, është angazhuar “që praktikisht ta njohë Kosovën dhe se po e kupton se është më e mira për të”.

“Do të donim të forconim miqësinë tonë me Athinën dhe kemi treguar durim duke kontribuuar në këtë marrëdhënie edhe kur njohja nuk ishte në tryezë. Tani që Serbia është angazhuar praktikisht për të njohur Kosovën dhe ngadalë po kupton se është më e mira edhe për të, Athina duhet të përfitojë nga ky momentum për të ndërmarrë hapin vendimtar dhe për të forcuar përpjekjet tona të përbashkëta për stabilizimin e Ballkanit Perëndimor.” u shpreh ai në mënyrë karakteristike.

Kjo gazetë shkruan se për Kosovën kusht i domosdoshëm është normalizimi i plotë përmes njohjes reciproke, ndërsa për Serbinë kusht vendimtar është që Prishtina të pranojë të krijojë një Asociacion komunash, të banuara kryesisht nga serbët, që do t’u japë serbëve një shkallë autonomie.

“Tashmë ka një kornizë të përshtatshme të rënë dakord të hënën e kaluar në Bruksel dhe ne do të kërkojmë të punojmë mbi të. Kosova nuk do t’i shmangë përgjegjësitë e saj dhe do të sigurojë që të gjitha pakicat në Kosovë të jenë të sigurta” ka thënë Bislimi, derisa nuk specifikoi se si do të arrihet zbatimi i kësaj çështjeje të dobishme.

Zyra e Kryeministrit ka dërguar të përkthyer intervistën e Bislimit dhënë për gazetën greke, ku ka folur për shumë çështje, ndër to edhe mundësia e njohjes së Kosovës nga Greqia.

“Bislimi përcjell mesazhin se Greqia duhet të vazhdojë në hapin vendimtar të njohjes së Kosovës duke përfituar nga momenti i krijuar nga marrëveshja e së hënës së kaluar në Bruksel ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës për planin evropian për normalizimin e marrëdhënieve të tyre”, thuhet në njoftim.

Μundësia që Greqia të njohë Kosovën

Bislimi iu përgjigj edhe shqetësimeve të shprehura lidhur me efektet që mund të ketë njohja e Kosovës nga Greqia në lidhje me çështjen e Qipros.

Siç thuhet në njoftimin e zyrës së kryeministrit, rasti i Kosovës nuk ka të bëjë absolutisht me Qipron.

Bislimi ka potencuar se çdo ekuacion i Qipros së pushtuar me Kosovën dëmton çështjen e Qipros, pasi vendi i tij tashmë është njohur nga shumica e anëtarëve të Kombeve të Bashkuara.

“Është në interesin e Qipros që të bëjë sa më shumë që të jetë e mundur për të shmangur këto paralele”, thekson ai.

Lidhur me kursin evropian të Kosovës, pas aplikimit të fundit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, Bislimi – i cili është edhe përgjegjës për integrimet dhe zhvillimet evropiane – thotë se ajo që pret është që asnjë vend të mos e bllokojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, gjë që edhe vetë Serbia tashmë ka rënë dakord.

“Për vendin e tij ai shprehet në fakt se tashmë është pionier në Ballkanin Perëndimor për sa u përket disa treguesve ndërkombëtarë që lidhen me demokracinë, luftën kundër korrupsionit dhe lirinë e medias”, shkruan gazeta greke “Kathimerini”.

Sipas kësaj gazete, e veçanta e Kosovës, natyrisht, në raport me vendet e tjera aplikuese për anëtarësim në Bashkimin Evropian, është mosnjohja e pesë prej 5 shteteve anëtare të saj.

Besnik Bislimi vlerëson se këto vende tani – përderisa ka një angazhim të fortë nga ana e Prishtinës për t’u angazhuar në mënyrë konstruktive në procesin e dialogut me Beogradin – “të rishikojnë pozicionin e tyre dhe të na mbështesin më tej në drejtim të forcimit të institucioneve tona, por edhe arritjes së konvergjencës për kriteret evropiane.”

Në fund të fundit, siç thotë ai në mënyrë karakteristike në terminologjinë e Bashkimit Evropian, tashmë ekziston termi i 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor (WB6), i cili thotë qartë se e konsideron Kosovën anëtare të ardhshme.

Megjithatë, që kjo të ndodhë, kjo duhet të vazhdojë më tej plani franko-gjerman, i rënë dakord në parim nga Beogradi dhe Prishtina të hënën e kaluar për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet e tyre, me raundin tjetër të bisedimeve të planifikuar tashmë për në mars.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika