Bislimi: Tifozët në Beograd kërkojnë kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, këto janë mesazhe të Vuçiqit që s’do t’i thotë publikisht

I gjithë aparati shtetëror është ndërtuar në Serbi për median, sportin, artin, kulturën, shkencën që të përdoren për mjete propagandistike dhe për të nxitur dhunën, terrorin, tensionet dhe luftën, ka thënë zëvendëskryeministri Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka njoftuar se mbështetësit ultras të Crvena Zvezda “Delije” treguan një pankartë, ku citohet “Kur do të kthehet ushtria në Kosovë” gjatë një ndeshjeje miqësore kundër klubit italian Fiorentina.

Në një postim në Twitter, Bislimi ka thënë se e gjithë kjo ka ndodhur në prani të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“E gjithë kjo ndërkohë që edhe Vuçiq ishte i pranishëm në tribuna. I gjithë aparati shtetëror është ndërtuar në Serbi për median, sportin, artin, kulturën, shkencën që të përdoren për mjete propagandistike dhe për të nxitur dhunën, terrorin, tensionet dhe luftën”, shkroi ai.

Sipas Bislimit, Delije shpesh dërgon mesazhe që Vuçiq nuk mund ose nuk dëshiron t’i thotë publikisht.

“Ai ka nevojë për akte të tilla për të ushqyer urrejtjen dhe nacionalizmin etnik në opinionin publik”, shtoi më tej Bislimi.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika