Bitcoin arrin një rekord të ri, shkon mbi 71 mijë dollarë

Për herë të parë, Bitcoin (BTC) kaloi në 71,000 mijë dollarë

Kriptovaluta më e madhe tregon se nuk do të ngadalësohet.

Kriptovaluta është rritur nga një vërshim i parave në fondet e reja të tregtuara në shkëmbim bitcoin, si dhe nga shpresat që Rezerva Federale së shpejti do të ulë normat e interesit.

Vlerësohet se me këtë rritje, Bitcoin edhe një herë tregon se “është ende fuqishëm në lojë” pas një “rrëmuje” më shumë se dyvjeçare që vuri në pikëpyetje të ardhmen e të gjithë ekosistemit të kriptovalutave.

Gjatë disa muajve të fundit, rritja e Bitcoin-it është shtyrë nga miratimi i rregullatorëve amerikanë të fondeve të tregtuara në këmbim të lidhura me aktivin digjital.

Sipas CoinMarketCap, Bitcoin vlerësohet si kryesorja për industrinë më të gjerë të kriptove prej 2 trilionë dollarësh, reputacioni i së cilës është goditur nga një sërë ngjarjesh apo titujsh negativë.

Bitcoin, i cili përbën më shumë se gjysmën e të gjitha kriptove në qarkullim, është rritur më shumë se 200% gjatë 12 muajve të fundit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika